Gdy w 1980 roku kończyły się sierpniowe strajki na Wybrzeżu, w Szczecinie – o czym wciąż nie zawsze się pamięta – osiągnięto porozumienie z władzą o dzień wcześniej niż w Gdańsku. 30 sierpnia niedługo po godzinie 8 rano przewodniczący szczecińskiego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Marian Jurczyk oraz wicepremier Kazimierz Barcikowski podpisali liczący 36 punktów dokument.
Kończące strajk na Pomorzu Zachodnim porozumienie przewidywało m.in. powstanie samorządnych związków zawodowych (choć o „socjalistycznym charakterze"), realizację licznych postulatów socjalnych, ale też obietnicę przywrócenia do pracy robotników zwolnionych za strajki czy zapowiedź przedstawienia drogi do zniesienia cenzury. Gwarantem porozumienia miała być wspólna Komisja Mieszana. Powstała już 2 września i formalnie istniała do grudnia. Ale jej czas skończył się znacznie wcześniej.
Strategia demoralizowania
Komisja jak w soczewce skupiała problemy, z jakimi po podpisaniu porozumienia borykały się obie strony. Z jednej strony zasiadły w niej stare wygi z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jak wspomniany Barcikowski czy czołowi funkcjonariusze partii w regionie: Janusz Brych i Tadeusz Waluszkiewicz, z drugiej doświadczeni stoczniowcy, lecz nie politycy: Marian Juszczuk, Jarosław Mroczek, Aleksander Krystosiak, Mieczysław Soszyński i Andrzej Zieliński. Przewodniczącym został Barcikowski, wiceprzewodniczącymi Mroczek i Brych. Obie strony miały nad sobą „czapę"; dla jednej było to Biuro Polityczne Komitetu Centralnego PZPR, dla drugiej szczecińskie prezydium Międzyzakładowej Komisji Robotniczej (MKR). To ostatnie ciało było kontynuacją Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i zalążkiem nowego związku do momentu pierwszych, regionalnych wyborów. Na jego czele stał Marian Jurczyk.
W Komisji Mieszanej zderzały się ze sobą różne koncepcje ułożenia wzajemnych relacji i taktyki prowadzonych rozmów. Według historyka Łukasza Kamińskiego partia rozpatrywała w tym czasie pięć wariantów podejścia do tworzących się komitetów założycielskich nowych związków:
1) włączenie ich w dotychczasowy system ruchu zawodowego (Centralna Rada Związków Zawodowych);