Aktualizacja: 12.03.2020 12:03 Publikacja: 13.03.2020 09:00
Prezydent Andrzej Duda pamięta wściekły atak, jaki przypuściła na niego telewizja publiczna w 2017 r., kiedy odważył się zawetować ustawy sądowe przeforsowane w parlamencie przez obóz rządzący. Ale jeszcze we wrześniu tamtego roku, podczas inauguracyjnego posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości, panowie podawali sobie ręce
Foto: Reporter
To była zabawna scena, kiedy prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, opowiadając o roli telewizji publicznej w walce o zdrowie Polaków, świętowali wspólne zwycięstwo nad Jackiem Kurskim. Zabawna i surrealistyczna.
Nie zmienia to faktu, że przez moment obaj panowie mogli się czuć zwycięzcami. To pierwszy przypadek, kiedy akcja kilku czołowych polityków obozu PiS przełamała opór Jarosława Kaczyńskiego. Sam prezes PiS, wygrażając Dudzie przy wielu współpracownikach i dopuszczając, aby to następnie wyciekło, naraził się na wrażenie chwilowej bezsilności. Choć przecież, jak napisał Antoni Dudek, „można robić telewizję Kurskiego bez Kurskiego, ale PiS nie może się obyć bez Dudy.
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” porozmawiamy nie tylko o tym, jak Donald Trump zmieni Europę, lecz także, jakie konsekwencje dla naszego kontynentu przyniesie, coraz bardziej widoczny, polityczny „zwrot w prawo”. Kontekst dla naszej rozmowy będą stanowiły teksty z najnowszego numeru „Plusa Minusa”.
Japoński reżyser Takeshi Kitano obala samurajski mit, ale czyni to bez polotu i finezji.
W „Szabli” Serbowie rozliczają się ze swoją przeszłością. Wracamy do marca 2003 r., kiedy to został zastrzelony premier Zoran Dindić, a za jego zabójstwem stali ludzie służb.
Trzeci z kolei omnibus z twórczością Arkadija i Borysa Strugackich – „Miasto skazane” – grupuje ich powieści wydane, gdy powiewy pieriestrojki poluzowały gorsety cenzorskie.
„Sniper Elite: Resistance” to doskonała okazja, by nauczyć się skradać.
Gospodarka amerykańska przestała spełniać oczekiwania zwykłych ludzi – z tego wziął się Donald Trump. Ludzie uważają, że od niego bierze się całe zło, tymczasem on jest skutkiem zła – w wymiarze społecznym, politycznych, gospodarczym – które powstało wcześniej - mówi dr hab. Włodzimierz Batóg, profesor w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz minister sprawiedliwości Adam Bodnar przygotowują „plan dalszych zdecydowanych reakcji na przestępczość obcokrajowców w Polsce”. Sprawa dotyczy „szczególnie przestępczości zorganizowanej i w agresywnych formach”.
Indonezja prowadzi z brytyjskim rządem rozmowy o możliwości repatriacji Reynharda Sinagi, który skazany został na dożywotnie więzienie za 159 przestępstw seksualnych, w tym 136 gwałtów – informuje agencja Reutera. Mężczyznę – nazywanego przez media „potworem z Manchesteru” – uznaje się za najbardziej brutalnego gwałciciela w historii Wielkiej Brytanii.
„Jak ocenia Pani/Pan dokonania Adama Bodnara na stanowisku ministra sprawiedliwości?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
7 mln złotych zostanie przeznaczonych na odnawianie zabytków związanych z polskim dziedzictwem, które znajdują za granicami Polski. Część projektów będzie realizowanych na terenie Ukrainy, która jest objęta działaniami wojennymi.
W środę do Sejmu wpłynął projekt grupy posłów klubu Polska 2050, który zakłada wprowadzenie dodatkowych procedur dotyczących ewentualnego wyjścia Polski z Unii Europejskiej.
Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że unieważnia poświadczenie bezpieczeństwa swego poprzednika Joe Bidena i odbiera mu prawo do otrzymywania codziennych raportów wywiadu.
Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lutego, taki sam odsetek wyborców zagłosowałby na największe polskie partie polityczne. Udział w wyborach deklaruje prawie 80 proc. ankietowanych przez CBOS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas