Sondaż: Jak Polacy oceniają pracę Adama Bodnara?

„Jak ocenia Pani/Pan dokonania Adama Bodnara na stanowisku ministra sprawiedliwości?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 08.02.2025 08:47

Adam Bodnar

Adam Bodnar

Foto: PAP/EPA

arb

Adam Bodnar został ministrem sprawiedliwości 13 grudnia 2023 roku, w momencie zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jego głównym zadaniem miała być reforma wymiaru sprawiedliwości przeprowadzona w taki sposób, by usunąć zastrzeżenia zgłaszane wobec stanu praworządności w Polsce po zmianach w prawie wprowadzonych przez PiS.

Andrzej Duda blokuje reformę wymiaru sprawiedliwości przez Adama Bodnara

Jak dotąd Bodnarowi udało się doprowadzić do zmiany na stanowisku prokuratora krajowego – Dariusz Barski został usunięty z tego stanowiska, bez udziału prezydenta (którego wymagają obecnie obowiązujące przepisy), ze względu na uznanie przez ministra sprawiedliwości, że przepisy, na mocy których przywrócono Barskiego do służby, miały charakter przejściowy (chodziło o przepisy Prawa o prokuraturze). Izba karna Sądu Najwyższego, w trzyosobowym składzie, uznała, że przywrócenie Barskiego do służby było skuteczne, w związku z czym powinien on odzyskać stanowisko prokuratora krajowego. Rząd zignorował jednak to orzeczenie, ponieważ zostało one wydane przez tzw. neosędziów - sędziów wyznaczonych na stanowiska przez zreformowaną przez PiS KRS, czyli tzw. neoKRS.

Na początku lutego w resorcie sprawiedliwości przedstawiono dwa projekty, które przygotowała Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, a które mają uregulować status tzw. neosędziów. Pierwszy projekt przewiduje stwierdzenie - z mocy prawa - nieważności decyzji KRS od 2018 roku i, w konsekwencji, powrót tzw. neosędziów na wcześniej zajmowane stanowiska. Drugi zakłada, że weryfikację sędziów przeprowadziłaby KRS wyłoniona we właściwy, zgodny z konstytucją sposób. Żaden z tych projektów nie ma szansy wejść w życie dopóki prezydentem jest Andrzej Duda, który stoi na stanowisku, że sędziowie przez cały czas są powoływani prawidłowo.

Już wcześniej prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego również nowelizację ustawy o KRS i dwie ustawy mające zreformować Trybunał Konstytucyjny. 

Czytaj więcej

Karty w sprawie tzw. neosędziów odkryte. Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawia plan reformy

Podległa Bodnarowi prokuratura jest odpowiedzialna za proces rozliczeń przedstawicieli poprzedniej władzy. Przed kilkoma dniami prokuratura przedstawiła akt oskarżenia ws. nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości – wcześniej w tej sprawie prokuratura zaliczyła wpadkę doprowadzając do aresztowania Marcina Romanowskiego, byłego wiceministra sprawiedliwości, mimo że był on chroniony immunitetem jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Po pozbawieniu go tego immunitetu polityk PiS zbiegł na Węgry, gdzie udzielono mu azylu.

Adam Bodnar został wymieniony przez obecnego prezesa TK, Bogdana Święczkowskiego, jako jeden ze sprawców domniemanego „zamachu stanu”, o podejrzeniu którego Święczkowski poinformował prokuraturę.

Sondaż: 14 proc. badanych wystawia Adamowi Bodnarowi „jedynkę”

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy jak oceniają dokonania Bodnara na stanowisku ministra sprawiedliwości.

Foto: rp.pl/Weronika Porębska

Na tak zadane pytanie 3,4 proc. badanych odpowiedziało, że oceniają ją „celująco”.

13,2 proc. respondentów ocenia dokonania Bodnara „bardzo dobrze”.

Ocenę dobrą wystawia Bodnarowi 16,3 proc. badanych.

19,6 proc. respondentów wystawia ministrowi sprawiedliwości ocenę „dostateczną”.

15,7 proc. badanych wystawia Bodnarowi ocenę „mierną”.

„Niedostatecznie” ocenia ministra sprawiedliwości 14 proc. respondentów.

17,8 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Łącznie pozytywną ocenę (od „czwórki” do „szóstki”) wystawia Bodnarowi 32,9 proc. badanych. Ocenę negatywną (od „trójki” do „jedynki”) wystawia ministrowi sprawiedliwości 49,3 proc. ankietowanych.

- Dokonania Adama Bodnara za dostateczne uważa prawie co czwarty badany między 25 a 34 rokiem życia (24%) i zbliżony odsetek osób z miast o wielkości od 20 tys. do 99 tys. mieszkańców (25%). Pracę ministra za bardzo dobrą częściej od pozostałych uważają osoby, których dochód przekracza 7000 zł netto (21%), na ocenę niedostateczną najchętniej wskazywali respondenci z miast, których liczba ludności nie przekracza 20 tys. (24%) - komentuje wyniki badania Adam Jastrzębski, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 4-5 lutego 2025 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Adam Bodnar został ministrem sprawiedliwości 13 grudnia 2023 roku, w momencie zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jego głównym zadaniem miała być reforma wymiaru sprawiedliwości przeprowadzona w taki sposób, by usunąć zastrzeżenia zgłaszane wobec stanu praworządności w Polsce po zmianach w prawie wprowadzonych przez PiS.

Andrzej Duda blokuje reformę wymiaru sprawiedliwości przez Adama Bodnara

Pozostało jeszcze 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Siemoniak zapowiada „zdecydowane reakcje” ws. przestępczości obcokrajowców w Polsce
Polityka
Sondaż partyjny CBOS. PiS i KO idą łeb w łeb. Trzecia Droga ma problem
Polityka
„Polityczne Michałki": PiS idzie w narrację o „zamachu stanu”, u Trzaskowskiego ciąg dalszy kalibracji
Polityka
Donald Tusk po spotkaniu z von der Leyen: Polska nie będzie implementowała paktu migracyjnego
Polityka
Posłanka Lewicy: Podatek katastralny? Jestem za, to pozwoli uporządkować rynek mieszkaniowy