A tu się pani myli. W ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy kontrole w urzędach dzielnicowych Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Najwyższej Izby Kontroli. Dotyczyły właśnie aktualizacji.
Najwyższa Izba Kontroli zwróciła nam uwagę, że hale garażowe powinny być traktowane podobnie jako lokale użytkowe. Stawka powinna się więc kształtować na poziomie 3 proc.
Tymczasem dla miejsc postojowych w garażach stawka rocznej opłaty wynosiła bardzo często jeden proc., czyli tyle, ile za mieszkania.
Wiele osób dostało więc jednocześnie przeszacowanie z jednego na 3 proc. Oznaczało to trzykrotny wzrost stawki i do tego doszła jeszcze aktualizacja. I osoba, która płaciła wcześniej np. 100 zł, musiała uregulować 1200 zł. Z tego wzięły się pod koniec ubiegłego roku skoki w wysokości rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.
Całe szczęście zmieniono przepisy. Teraz z ustawy przekształceniowej jasno wynika, że mamy odnosić się do wycen nieruchomości z 5 października 2018 r.
Oznacza to, że ostatnie aktualizacje, które otrzymali mieszkańcy na przełomie roku, są nieważne, także dotyczące miejsc garażowych. Jednoznacznie przesądzono również, że bonifikata w opłacie przekształceniowej obejmie miejsca postojowe garażu. Teraz przeszacowujmy więc stawki z trzech na 1 proc.
Z punktu widzenia miasta wysokie aktualizacje nie mają już specjalnie znaczenia. W Warszawie obowiązuje 98 proc. bonifikaty w opłacie przekształceniowej. Wpływy więc do budżetu i tak nie będą duże.
Wróćmy do powodów, dla których uwłaszczenie idzie tak powoli. Chodzi o pomoc publiczną. Czy to prawda, że urzędy dzielnicowe wysyłają pisma w tej sprawie do wszystkich osób, które mają zarejestrowaną działalność gospodarczą, w tym samozatrudnionych? Teraz te osoby muszą odpowiedzieć, czy korzystają z tej pomocy czy nie?
To prawda. A jakie mamy inne wyjście? Ustawa przekształceniowa zobowiązuje samorządy do sprawdzenia, czy dana osoba podlega przepisom o pomocy publicznej.
Prosimy więc mieszkańców o składanie oświadczeń, czy prowadzą działalność gospodarczą w lokalu czy nie. A następnie sprawdzamy, czy podlega tym przepisom.
Oczywiście większość osób z tej pomocy nie korzystało. I na tym oświadczeniu poprzestaniemy. Chodzi o to, by uniknąć niespodzianek. Żeby nie okazało się na przykład za trzy lata, że z powodu przeoczenia urzędnika przeciwko danej osobie toczy się postępowanie o uzyskanie niedozwolonej pomocy publicznej.
Najwięcej problemów z przekształceniami gruntów jest w spółdzielniach mieszkaniowych. Tysiące osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich przekształcenie nie objęło, ponieważ bloki z ich mieszkaniami stoją na gruntach o niejasnym stanie prawnym. Czy warszawski ratusz stara się to zmienić?
Mamy powołany specjalny zespół. Zbiera się on między innymi w tym tygodniu. Szacujemy, że problem może dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy osób.
Tam, gdzie jest to możliwe, będziemy starali się wyprostować sytuację prawną gruntów. Niewykluczone, że w tych sprawach niezbędne będą nowe rozwiązania ustawowe. Nie wolno przecież ustanawiać nowych praw użytkowania wieczystego gruntów na cele mieszkaniowe.
Do tego jest też nam potrzebna zmiana przepisów. Ustawa przekształceniowa zabrania ustanawiania prawa użytkowania wieczystego gruntów na cele mieszkaniowe. A bez tego nie ma szans na przekształcenie. Najtrudniej będzie tam, gdzie są roszczenia dekretowe. Może się okazać, że niezbędna będzie ustawa reprywatyzacyjna. Bez niej nic nie będziemy mogli zrobić.
Pragnę też uspokoić warszawiaków: systematycznie będziemy badać każdą sprawę. I każdy użytkownik wieczysty zgodnie z ustawą uzyska wymagane dokumenty, które potwierdzą przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Zrobimy to najszybciej jak tylko będzie to możliwe, a w szczególnie skomplikowanych przypadkach – do końca 2020 r.
Robert Soszyński jest wiceprezydentem Warszawy, podlegają mu zadania z zakresu infrastruktury, gospodarki nieruchomościami, koordynacji inwestycji i remontów w pasie drogowym m.st. Warszawy, polityki mobilności i transportu. Był między innymi wiceprezesem Zarządu Polskich LNG SA, prezesem Zarządu PERN Przyjaźń SA, Ciech Service sp. z o.o., Towarzystwa Budownictwa Społecznego Mokotów sp. z o.o., dyrektorem zarządzającym GrECo JLT oraz burmistrzem dzielnicy Mokotów.