Reklama
Rozwiń

Miasta wskazują miejsca dla medyków. I nie tylko

Kielce przygotowały blisko 30 pokoi w jednym z hoteli dla służb medycznych miejscowego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. A władze Warszawy przeznaczyły trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla pracowników służby zdrowia.

Aktualizacja: 11.04.2020 13:34 Publikacja: 11.04.2020 13:06

Miasta wskazują miejsca dla medyków. I nie tylko

Foto: AdobeStock

- W związku z epidemią koronawirusa i wyjątkową sytuacją medyków prezydent Kielc zdecydował o przygotowaniu blisko 30 pokoi w jednym z kieleckich hoteli dla służb medycznych – mówi Tomasz Porębski, rzecznik kieleckiego ratusza.

Z obiektu mogą korzystać pracownicy służby zdrowia z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Miejsca noclegowe są wyposażone w sanitariaty i zostaną udostępnione oczywiście nieodpłatnie.

– Ze względu na charakter wykonywanej pracy pracownicy szpitala stykają się z zagrożeniem zakażenia koronawirusem i i jeśli chcieliby skorzystać z tej formy pomocy aby odizolować się od rodziny to mogą to zrobić – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc. Bartosz Stemplewski, dyrektor WSzZ w Kielcach mówi, że szpital jest wdzięczny za okazane wsparcie.

Warszawa przeznaczyła trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla pracowników służby zdrowia.

- Schroniska, w których w czasie roku szkolnego przebywają uczniowie, obecnie stoją puste. Miasto wytypowało trzy lokalizacje z 43 miejscami (w Śródmieściu i na Woli), w których zorganizowano tymczasowy pobyt pracowników szpitali – tłumaczy stołeczny ratusz.

Podkreśla, że osoby, które skorzystają ze schronisk młodzieżowych jako miejsca kwarantanny mają zagwarantowany pobyt w pełni wyposażonym jednoosobowym pokoju z wyżywieniem. Koszt dwutygodniowego pobytu w schronisku jednej osoby wraz z wyżywieniem wynosi tysiąc zł. Pokryje go miasto.

Te miejsca noclegowe przeznaczone są dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, którzy nie chcą narażać swoich rodzin. Mogą się oni zgłosić się do bezpośredniego przełożonego, a od nich zgłoszenia będą przesyłane do stołecznego ratusza, który skieruje medyka już bezpośrednio do wyznaczonego schroniska.

-Jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto zapewni też transport większej liczbie pracowników, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa – zapewnia Urząd Miasta.

Ratusz dodaje, że w przypadku potrzeby zapewnienia miejsc kwarantanny dla bardzo dużej liczby mieszkańców - jest to obowiązek wojewody mazowieckiego.

Na terenie Wrocławia wyznaczone są dwa miejsca odbywania kwarantanny. Kierowane są tam osoby z nałożonym obowiązkiem kwarantanny, a które nie mogą jej odbyć z różnych przyczyn w inny miejscu np. zamieszkania.

Pierwszy to Akademik T-16 przy ulicy Wittiga 4, który jest głównym miejscem kwarantanny znajdującym się pod zarządem wojewody a obsługiwanym przez Wojsko Obrony Terytorialnej.

- Zgodnie z poleceniem wojewody prezydent ma zapewnić wyposażenie obiektu oraz całodobowe wyżywienie osób odbywających w nim kwarantannę dlatego jest również traktowany jako nasza placówka, posiada około 1000 miejsc – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

Na tę chwilę przebywa tam 90 osób. Drugą placówką wyznaczoną na podstawie polecenia wojewody jest Centrum Edukacji Kultury i Młodzieży przy ulicy Kołłątaja 20. Jest tam około 50 miejsc. Ten obiekt jak na razie nie jest uruchomiony

.- To placówką rezerwowa. Zacznie działać w przypadku zapełnienia pierwszej. W razie potrzeby jest możliwość uruchomienia większej ilości miejsc – mówi Arkadiusz Filipowski.

W Krakowie zgodnie z decyzją Wojewody Małopolskiego zorganizowano ośrodek kwarantanny. Może on przyjąć do 175 osób.

- Ośrodek kwarantanny musi spełniać określone wymagania sanitarne (np. jednoosobowe pokoje z dostępem do węzła sanitarnego). Te wymagania zaś determinują wybór miejsca na taki ośrodek. Aktualnie w ośrodku znajduje się około 50 osób. Jeżeli zajdzie taka konieczność miasto podejmie działania w celu uruchomienia kolejnego ośrodka kwarantanny – mówi Anna Latocha, z krakowskiego magistratu.

Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Podkomisja Kongresu USA orzekła, co było źródłem pandemii COVID-19 na świecie
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku