Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał w czwartek, że przepis, który umożliwia Lasom Państwowym zmianę ceny nabywanych w drodze pierwokupu prywatnych nieruchomości, jest niezgodny z konstytucją. Skład zdecydował bezpośrednio zastosować ustawę zasadniczą. Wyrok jest prawomocny.
Czytaj także: Lasy Państwowe nie korzystają z prawa pierwokupu działek leśnych
Sposób na zmianę ceny
7,69 ha lasów sprzedać chciał klient mecenasa Piotra Dobrowolskiego, który występował wczoraj przed poznańskim sądem. Gdy zainteresowany nabyciem ziemi się znalazł, strony ustaliły, że sprzedaż nastąpi za 307 tys. zł. Do finalnej umowy jednak nie doszło. Powód? Przyznane Lasom Państwowym prawo pierwokupu połączone z możliwością nabywania ziemi po innej cenie niż figurująca w umowie, w której Lasy wstępują.
Mowa o uprawnieniach z art. 37g ustawy o lasach. Przepis ten wszedł w życie w tym samym czasie co kontrowersyjna ustawa o obrocie ziemią rolną. To jest 30 kwietnia 2016 r. Na podstawie obu aktów Skarbowi Państwa przysługuje prawo nabycia w drodze pierwokupu nieruchomości rolnych bądź leśnych, które są przedmiotem prywatnego obrotu.
Artykuł 37g uprawnia natomiast każdego nadleśniczego, który uzna, że cena sprzedawanego na wolnym rynku lasu rażąco odbiega od wartości rynkowej gruntu – a w szczególności przekracza jej wartość określoną przez rzeczoznawcę majątkowego powołanego przez same Lasy – do wystąpienie o jej ustalenie przez sąd.