Al Jazeera o ojcu Rydzyku: fenomen kulturowy

W arabskiej telewizji Al Jazeera wyemitowany został materiał poświęcony Radiu Maryja i jego założycielowi - o. Tadeuszowi Rydzykowi.

Aktualizacja: 26.04.2019 11:02 Publikacja: 26.04.2019 07:40

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

amk

Autor reportażu przez 19 lat mieszkał w Polsce. Z jego obserwacji wynika, że niewiele jest w Polsce tak znanych osób jak o. Tadeusz Rydzyk.

Redemptorysta i twórca Radia Maryja postrzegany ma być - zwłaszcza przez parafian z Torunia, jako postać niemal kultowa.

"Wielu słuchaczom, zwłaszcza osobom starszym, szukających drogi we współczesnym świecie, oferuje schronienie, a  w zamian chętnie zbiera od nich darowizny" - czytamy na aljazeera.com.

Redemptorysta ma jednak wielu przeciwników - zauważa autor reportażu. Jednym z powodów mają być dotacje dla mediów o. Rydzyka, które - tu Al Jazeera cytuje Magdalenę Chrzczonowicz z OKO.press - od objęcia władzy przez PiS wyniosły co najmniej 21 mln zł. Kolejnym powodem jest prezentowanie przez Radio Maryja poglądów, które polaryzują społeczeństwo.

Autor reportażu zauważa, że w swoim "imperium medialnym" i. Rydzyk dzierży ogromną władzę, mimo że ma niski udział w rynku radiowym - ok. 2 proc.

Tłumacząc "fenomen kulturowy o. Rydzyka" - jak pisze arabskie medium, Al Jazeera wyjaśnia, że powodem tak dużej popularności redemptorysty jest potęga Kościoła katolickiego w Polsce. 

"Dla wielu radio służy przede wszystkim jako przedłużenie ich wiary. Dla innych przesłanie polityczne jest tym bardziej skuteczne, gdy jest zmieszane z Sacrum. W ten sposób tworzy się silny, jednolity, lojalny elektorat" - uważa autor reportażu.

O. Rydzyk nie zgodził się na rozmowę. Jego przedstawiciele wytłumaczyli, że "o. Rydzyk rzadko wypowiada się dla mediów innych niż jego własne", a "ze względu na złe doświadczenia z innymi mediami" nikt nie będzie z reporterem Al Jazeery rozmawiał. 

Kraj
Tysiąc lat i ani jednej idei. Uśmiechnięta Polska nadal poszukuje patriotyzmu
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Kraj
Jak będzie wyglądać rocznica koronacji Chrobrego? Czołgi na ulicach stolicy
Kraj
Walka z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. „Pożar nie jest opanowany”
Kraj
Ministerstwo uruchomiło usługę o wulgarnym akronimie. Prof. Bralczyk: To niepoważne