Aktualizacja: 10.02.2019 18:38 Publikacja: 10.02.2019 18:38
Foto: rp.pl
Czy czeka nas kolejna odsłona, po sporach o Jedwabne i o książkę Tomasza Grossa „Sąsiedzi", wojny historyków o udział Polaków w Zagładzie? „Przegląd zawartości tylko części z wykorzystanych przez autorów źródeł dostarcza świadectw dużej ilości manipulacji, zniekształceń, błędnych interpretacji" – pisze dr Tomasz Domański, pracownik Delegatury IPN w Kielcach, w recenzji, która właśnie ukazała się w Biuletynie IPN. Ta surowa ocena dotyczy dwutomowej, pionierskiej publikacji, na którą złożyły się prace dziewięciorga badaczy. Dwoje spośród nich, prof. Barbara Engelking oraz prof. Jan Grabowski, podjęło się zadania redagowania całości. Z książki wyłania się panorama różnorakich i powszechnych postaw pomocnictwa Polaków w przeprowadzonej przez Niemców eksterminacji ludności żydowskiej.
Zmieniliśmy zasady konkursów o środki dla organizacji pozarządowych, tak żeby nikt nie miał wątpliwości, że są one wydawane sprawiedliwie i transparentnie – mówi Michał Braun, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO).
- Politycy innych ugrupowań pytali mnie, czy mogliby zagłosować w tych prawyborach - żartował Donald Tusk, ogłaszając wynik wewnętrznego głosowania. „Dziękuję! Ruszamy. Po zwycięstwo!” - napisał Trzaskowski. Jego kandydaturę komentują też politycy innych partii.
Jak wygląda praca fotografa politycznego od kuchni? W dzisiejszym odcinku Michał Kolanko rozmawia z Łukaszem Kamińskim, fotografem, który przez lata uwieczniał polityków, w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego, podczas kampanii i codziennej pracy.
Ponad połowa polskich seniorów (53% ankietowanych) czuje się młodziej niż wskazywałaby na to metryka. Prawie tyle samo z nich (45%) przyznaje, że jest niemal cały czas online. Jednocześnie seniorzy wyrazili swoje obawy co do przyszłości – w obszarach dotyczących zdrowia, finansów oraz życia społecznego. Wszystkie te informacje zebrała Fundacja SeniorApp w ramach badania „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” 2024. Wyniki zaprezentowano 29 października w Warszawie podczas inauguracji już IV edycji raportu pod tym samym tytułem.
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
1 października ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic, zapewniającego wsparcie rodzicom małych dzieci. Aktywny rodzic to nowy rządowy program, kierowany do wszystkich rodziców dzieci w wieku między 12 a 35 miesiącem życia, będący elementem kompleksowej reformy systemu wspierania opieki nad dziećmi do lat 3. Celem programu jest wspomożenie rodziców podejmujących zatrudnienie albo powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim oraz tych, którzy wychowując dziecko w domu, pozostają nieaktywni zawodowo.
Chociaż o potrzebie ochrony ludności przed atakiem z powietrza mówi się od dawna, niewiele się w tym kierunku robi. Można wręcz odnieść wrażenie, że takie działania są pozorowane.
Szef komisji śledczej ds. afery wizowej Marek Sowa przedstawia projekt raportu końcowego. Jak poinformował, komisja złoży 11 zawiadomień do prokuratury, które będą dotyczyły m.in. byłego premiera Mateusza Morawieckiego.
Paweł Szefernaker to człowiek z mojego pokolenia, człowiek urodzony w latach osiemdziesiątych. To bardzo ważne, by kandydat na prezydenta miał nić porozumienia z człowiekiem, który będzie tak blisko niego przez całą kampanię - mówił w Sochaczewie Karol Nawrocki, pytany o poniedziałkową decyzję, by to właśnie Szefernaker był szefem jego sztabu wyborczego. Nawrocki tłumaczył się również z wpisu w mediach społecznościowych Instytutu Pamięci Narodowej.
Nowa Lewica stoi przed trudnym zadaniem wyłonienia kandydata na prezydenta RP, który mógłby skutecznie rywalizować w wyborach w 2025 roku. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 na zlecenie Radia ZET rzucają światło na wyzwania, jakie czekają to ugrupowanie w nadchodzącej kampanii.
Karol Nawrocki ma za sobą działalność instytucjonalną, czyli szefowanie Instytutem Pamięci Narodowej (IPN). Jest to jakieś doświadczenie w zarządzaniu, ale to doświadczenie dalekie od kompetencji, jakie powinien mieć prezydent. Czysta kartka, którą będą malować sztabowcy, z jednej strony jest atutem Nawrockiego, zaś z drugiej – jego obciążeniem - powiedziała dr hab. Ewa Marciniak, dyrektorka Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje stworzenie bazy certyfikowanych ekspertów i instytucji, co pozwoli oddzielić ich od wątpliwej klasy specjalistów. Biegli dostaną też podwyżki.
Państwowa Komisja Wyborcza po raz kolejny zgłosiła zastrzeżenia do sprawozdania partii związanej z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Formacji Hołowni jeszcze nigdy nie udało się złożyć dokumentów finansowych bez błędów.
Trudno mówić o niezależności mediów, na które bezpośredni wpływ ma władza czy to samorządowa, czy rządowa. Decydenci zawsze chcą przedstawić siebie w jak najlepszym świetle, a tematy „niewygodne” po prostu pominąć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas