Radioteleskop odkrył planetę wędrującą po kosmosie?

Obiekt liczący ok. 200 mln lat, o masie planety, odkryto ok. 20 lat świetlnych od Ziemi, już poza Układem Słonecznym. Samotne ciało niebieskie wędruje przez wszechświat bez swojej gwiazdy - informuje CNN.

Aktualizacja: 12.08.2018 10:25 Publikacja: 12.08.2018 05:00

Radioteleskop odkrył planetę wędrującą po kosmosie?

Foto: stock.adobe.com

arb

Ciało niebieskie, określone jako SIMP J01365663+0933473, ma masę 12,7 razy większą od masy Jowisza, gazowego giganta i największej planety Układu Słonecznego. Jej pole magnetyczne jest 200 razy silniejsze niż pole magnetyczne Jowisza. Temperatura na powierzchni planety wynosi ponad 800 stopni Celsjusza.

Czym dokładnie jest SIMP J01365663+0933473? W artykule opublikowanym w "Astrophysical Journal Supplement Series" czytamy, że jest to pierwszy przypadek obiektu spoza Układu Słonecznego, w przypadku którego udało się zmierzyć wartość pola magnetycznego. Ciało niebieskie odkryto za pomocą radioteleskopu z obserwatorium radioastronomicznego znajdującego się w Socorro, w stanie Nowy Meksyk w USA.

Jak czytamy w artykule znalezisko jest niezwykłe, ponieważ odkryte Ciało Niebieskie może być planetą lub brązowym karłem (jest to obiekt gwiazdopodobny).

- Ten obiekt jest na granicy pomiędzy planetą a brązowym karłem i oferuje nam kilka niespodzianek, które mogą nam pomóc zrozumieć procesy magnetyczne zachodzące zarówno na planetach, jak i gwiazdach - mówi Melodie Kao, autorka artykułu na temat odkrycia, którego dokonano w 2016 roku. 

Początkowo, tuż po odkryciu obiektu, naukowcy byli przekonani, że jest on starszy i bardziej masywny. Teraz okazało się jednak, że jest inaczej, co sprawia, że być może mamy do czynienia z wędrującą samotnie planetą.

Gregg Hallinan, współautor artykułu na temat SIMP J01365663+0933473 podkreśla, że odkrycie tego ciała niebieskiego za pomocą radioteleskopu oznacza, że naukowcy mają kolejny sposób na odkrywanie egzoplanet, w tym samotnych planet, które nie orbitują wokół swojej gwiazdy.

Kosmos
Powtórzono eksperyment o powstaniu życia na Ziemi. Pojawił się nowy, zaskakujący czynnik
Kosmos
Astronomowie zaobserwowali dziwne zjawisko. To samo czeka naszą Drogę Mleczną?
Kosmos
Kosmiczny wir na polskim niebie. Czym było tajemnicze zjawisko?
Kosmos
Częściowe zaćmienie słońca już za kilka dni. Kiedy i jak je obserwować?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kosmos
Przełomowe odkrycie w najodleglejszej znanej galaktyce. Nie tego spodziewali się naukowcy