Autorzy badań zaznaczyli, że z powodu wariantu Delta (B.1.617.2) koronawirusa SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii zanotowano nagły wzrost przypadków COVID-19, a współczynnik transmisji wirusa (R) wzrósł do 1,2-1,4 (co oznacza, że średnio 10 osób zakażonych przekaże wirusa 12-14 kolejnym osobom).
"Dzienne liczby przyjęć do szpitali oraz liczba pacjentów wymagających respiratorów rosną zarówno w Anglii, jak i w Szkocji, mimo szeroko zakrojonego programu szczepień w Wielkiej Brytanii" - czytamy w opublikowanym na łamach "The Lancet" podsumowaniu wyników badań.
W związku z wariantem Delta badacze sprawdzili skuteczność najczęściej stosowanej w Wielkiej Brytanii szczepionki przeciw COVID-19, opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca, a wyniki porównali z wcześniejszymi badaniami dotyczącymi skuteczności szczepionki mRNA Pfizer/BioNTech.
Sprawdzono miana powstałych dzięki szczepionce przeciwciał neutralizujących wirusa (NAb) wobec pięciu szczepów SARS-CoV-2. Badaniami objęto 106 uczestników o średnim wieku 34 lat. 50 badanych było po pierwszej dawce AstraZeneki (średnio 41 dni po otrzymaniu preparatu), 63 - po dwóch (średnio 31 dni po drugim zastrzyku). Średni odstęp między dawkami wynosił 63 dni.
Analizowano odpowiedź na pierwotny szczep SARS-CoV-2, wariant z pierwszej fali w Wielkiej Brytanii (D614G) oraz na warianty alertowe: Alfa (B.1.1.7, tzw. brytyjski), Beta (B.1.351, tzw. południowoafrykański) oraz Delta (B.1.617.2, tzw. indyjski).