RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 10.11.2020 19:00 Publikacja: 10.11.2020 18:39
Stepanakert, stolica Górskiego Karabachu
Foto: AFP
Kolejne transportowe samoloty wojskowe z rosyjskimi żołnierzami lądują w Armenii. Razem niemal 2 tys. żołnierzy, 90 transporterów opancerzonych i niemal 400 jednostek innego sprzętu wojskowego ma postawić kropkę w trwającej od ponad 30 lat azersko-ormiańskiej wojnie o Górski Karabach. W Baku świętują zwycięstwo, gdyż w ciągu ostatnich tygodni (do eskalacji konfliktu doszło 27 września) armia Azerbejdżanu odniosła tam większy sukces, niż przez trzy ostatnie dekady, zdobywając większość terytorium. Ormianom pozostała jedynie stolica Stepanakert, azerbejdżańska armia zatrzymała się zaledwie kilkanaście kilometrów od niej.
Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk prócz złożenia noworocznych życzeń dużo opowiadali o wyborach prezydenckich 2025 roku. Obaj przedstawili je jako moment kulminacyjny dotychczasowego konfliktu politycznego. Czy przetrwamy rok dalszego pogłębiania podziałów?
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Jeśli największym grzechem PiS było podporządkowywanie całego aparatu państwa władzy wykonawczej i większości rządzącej, to lekarstwem na to nie może być podporządkowywanie całego aparatu państwa władzy wykonawczej i większości rządzącej. Wydawałoby się, że jest to oczywiste, ale się okazuje, że nie do końca.
Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie finansowe PiS, unikając potencjalnie bardzo poważnego kryzysu. PKW miała iście piekielny wybór: stabilność ustroju czy rozliczenia nadużyć poprzedniej władzy.
Wpisy nowego współpracownika Donalda Trumpa rozpętały prawdziwą burzę. W kwestii migracji 47. prezydent USA będzie musiał się opowiedzieć po którejś ze stron: Elona Muska i Vivka Ramaswamy'ego albo po stronie starego kumpla Steve’a Bannona.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Od lat jako państwo mamy problem ze zwrotami dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski do Niemiec po wcześniejszym rabunku. Jakie są drogi wyjścia z klinczu?
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Z początkiem nowego roku Kreml przestał dostarczać gaz Mołdawii, ale sam został odcięty od tranzytu surowca przez Ukrainę. W rezultacie najbardziej ucierpiało separatystyczne Naddniestrze, gdzie stacjonują rosyjskie oddziały.
Ceny hurtowe LPG spadły w Rosji o połowę w związku z wejściem w życie 20 grudnia unijnego zakazu importu tego rosyjskiego paliwa. Sprzedaż przekierowywana jest przez Rosjan w coraz większym stopniu do Azji, mimo to spodziewany jest spadek jego eksportu w przyszłym roku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 30 na 31 grudnia doszło do ataku ukraińskich dronów na skład paliw w obwodzie smoleńskim.
Prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie noworoczne, w którym powiedział m.in., że Rosja nie może wygrać wojny z Ukrainą. Prezydent krytycznie odniósł się do opóźnień w budowie CPK czy elektrowni jądrowej, wskazał też na rekordowo wysoki deficyt budżetowy i ocenił, że koalicja rządząca doprowadziła do chaosu w wymiarze sprawiedliwości.
Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił orędzie noworoczne, w którym wspomniał m.in. o rosyjskich żołnierzach oraz rocznicy II wojny światowej.
Dziś rosyjski gaz po raz ostatni płynie przez Ukrainę. To historyczna data i nowe wyzwanie. Bez rosyjskiego gazu w środku, ukraiński system transportu tego surowca może stać się nowym celem rosyjskich ataków rakietowych. Bruksela, Kijów i Warszawa przygotowują na to odpowiedź.
Indie, największy obok Chin sponsor wojny Putina, znalazły alternatywę dla taniej rosyjskiej ropy. W tym roku import surowca z Rosji do Indii spadł do najniższego poziomu od początku wojny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas