W środę Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną spółki komunalnej, która spierała się z fiskusem o opodatkowanie VAT rekompensat wypłacanych jej na pokrycie ujemnego wyniku finansowego. W sporze chodziło o podatkowy status spółki na gruncie VAT.
We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że została powołana uchwałą rady miejskiej oraz umową spółki – aktem założycielskim. Jej 100-proc. udziałowcem jest samorząd. A została utworzona w celu wykonywania jego zadań własnych w zarządzaniu gminnym zasobem komunalnym, tj. obiektami sportowymi, turystycznymi i rekreacyjnymi. Szczegółowe zasady jej działalności określała umowa, w której miasto zobowiązało się m.in. do wypłaty w okresach kwartalnych rekompensaty w wysokości niezbędnej do pokrycia kosztów poniesionych w trakcie wywiązywania się ze zobowiązań.
Spółka postanowiła się upewnić, czy otrzymana przez nią rekompensata jako pokrycie ujemnego wyniku finansowego netto w związku z wykonywaniem zadań zarządzania samorządowymi obiektami sportowymi będzie wynagrodzeniem za świadczoną usługę. Inaczej mówiąc, czy będzie podlegała opodatkowaniu VAT.
Czytaj także: Projekty parasolowe: samorząd zapłaci VAT od dotacji na wykonanie zadania
Fiskus odpowiedział, że tak. W jego ocenie pomiędzy płatnością, którą otrzymuje spółka jako rekompensatę od miasta, a świadczeniem na jej rzecz zachodzi bezpośredni związek, ponieważ płatność następuje w zamian za to świadczenie. Nie zgodził się, że otrzymana od samorządu rekompensata ma charakter finansowania działalności spółki.