Aktualizacja: 16.04.2018 09:18 Publikacja: 16.04.2018 09:18
Foto: 123RF
Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej, który znalazł się w wykazie prac legislacyjnych KPRM. Dziś, zgodnie z art. 54 ust. 4 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r., studia pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo mogą być prowadzone tylko w formie stacjonarnej. To utrudnia wchodzenie do zawodu osobom pracującym czy wykonujących inne zawody medyczne, jak ratownicy czy opiekunowie medyczni. Studia mają trwać tyle samo, co prowadzone w trybie stacjonarnym.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Jeśli ktoś nie był poddany przymusowi bezpośredniemu, to trudno mu zrozumieć, jak drastyczne jest to postępowanie – o praktykach oddziałów psychiatrycznych mówi Marek Balicki, były minister zdrowia, członek komisji ekspertów ds. zdrowia przy rzeczniku praw obywatelskich.
Jest pomysł, jak przyciągnąć do pracy pielęgniarki i położne, które miały przerwę w wykonywaniu zawodu. Dostaną wynagrodzenie za przeszkolenie trwające nawet pół roku.
Już niebawem w Warszawie odbyć się ma kolejna manifestacja zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych.
Od 2016 roku pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty na niektóre leki i wyroby medyczne. Muszą jednak posiadać odpowiednie wykształcenie i ukończyć specjalistyczny kurs. Wyjaśniamy, na jakie leki może wystawić receptę pielęgniarka.
W 15 procentach szkół brakuje pielęgniarek, a te, które w nich są dobiegają wieku emerytalnego. Młode nie przychodzą do zawodu ze względu na płace i archaiczny system pracy. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł na załatanie dziury kadrowej.
Lekarzy brakuje w ponad połowie specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego. Szpitale zyskają dodatkowe pół roku, by uporać się z tym problemem.
Zapadają kolejne wyroki w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek po zmianie przepisów w 2022 r. Kluczowe będzie orzeczenie Sądu Najwyższego, które ma być wydane w najbliższych miesiącach.
Rząd chce poluzować wymogi dotyczące zatrudnienia lekarzy orzeczników ZUS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas