Partnerem debaty jest Microsoft
Na początku maja Microsoft ogłosił, że Polska jest kolejnym krajem, w którym powstanie centrum danych chmurowej usługi Microsoft Azure. Wartość planowanej inwestycji to 1 mld dol. Jej celem jest przyspieszenie innowacji oraz cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej, a także podniesienie kompetencji cyfrowych pracowników polskich firm i instytucji. Nowe centra danych powstaną także w Hiszpanii, Izraelu, Katarze i Meksyku. Obecnie Microsoft dysponuje 61 tego typu centrami, które oferują dostęp do zasobów Azure w 140 krajach.
O tym, czym jest Polska Dolina Cyfrowa, o cyfrowej gospodarce i korzyściach gospodarczych z chmury obliczeniowej, a także o kompetencyjnym skoku polskich pracowników rozmawiali eksperci podczas debaty „Polska Dolina Cyfrowa – czy cyfryzacja otworzy nowe możliwości rozwoju gospodarki, przedsiębiorstw i każdego z nas?", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Fundamenty Doliny
Wraz z Chmurą Krajową i grupą 6 tys. polskich partnerów Microsoft chce stworzyć Polską Dolinę Cyfrową. Jak podkreśla firma, jest to termin określający potencjał polskiej gospodarki do pełnienia roli cyfrowego serca w Europie. To swoisty ekosystem, w skład którego wchodzą polskie przedsiębiorstwa, najlepsi specjaliści o wysokich kompetencjach, a także instytucje naukowe i ośrodki badawcze wykorzystujące najnowsze technologie do tworzenia wartości dla całej gospodarki i zwiększania ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Polska Dolina Cyfrowa to miejsce, gdzie panują szczególnie przyjazne warunki do rozwoju gospodarki cyfrowej – miejsce wsparcia potencjału i kompetencji ludzi, biznesu i gospodarki przez bezpieczną i efektywną technologię.
O koncepcji Polskiej Doliny Cyfrowej mówiła Magda Taczanowska, członek zarządu w polskim oddziale Microsoft. – Inwestycja Microsoft wesprze rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Przez niemal 30 lat wspierania polskich przedsiębiorstw w cyfrowym rozwoju, Microsoft zaprosił do współpracy tysiące firm technologicznych, tworząc największy ekosystem partnerski liczący obecnie ponad 6 tys. organizacji oferujących rozwiązania technologiczne dla wszystkich branż. Naszym wspólnym zadaniem jest pomaganie i przyspieszanie cyfryzacji polskich przedsiębiorstw i instytucji publicznych – powiedziała Magda Taczanowska.