Dostęp do danych tylko służbowo - WSA o przekroczeniu uprawnień przez policjantkę

Sprawdzając informacje w policyjnych rejestrach, policjantka przekroczyła uprawnienia.

Aktualizacja: 30.03.2021 15:18 Publikacja: 30.03.2021 07:35

Dostęp do danych tylko służbowo - WSA o przekroczeniu uprawnień przez policjantkę

Foto: Fotorzepa/Roman Bosiacki

Przesłuchany w charakterze świadka policjant zeznał, iż w trakcie służby w komendzie powiatowej policji funkcjonariuszka wydziału kryminalnego poinformowała go, że ktoś za nią jeździ i obserwuje. Nie wydał jednak zgody ani polecenia, aby sprawdziła w policyjnych systemach informacyjnych osobę i samochód, który miał ją śledzić.

Ustawa o Policji i rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie przetwarzania informacji przez policję określają, że policjanci korzystają z informacji zawartych w policyjnych zbiorach danych, wyłącznie gdy jest to przydatne lub niezbędne do prawidłowego wykonania czynności służbowych oraz podczas ich wykonywania. Choć te okoliczności nie zachodziły, policjantka ustaliła w Krajowym Systemie Informacyjnym Policji nie tylko PESEL i adres konkretnej osoby, ale też pełne dane o posiadanych przez nią pojazdach.

Czytaj też: Rozporządzenie o wykonywaniu uprawnień przez policjantów - nowe sposoby na przeciwdziałanie nadużywaniu uprawnień przez służby

Gdy sprawa wyszła na jaw, prokurator postawił policjantce zarzut przekroczenia uprawnień. Komendant powiatowy policji wszczął postępowanie dyscyplinarne, zakończone karą nagany.

Odwołując się od kary do komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi, policjantka wyjaśniła, że sprawdziła dane osobowe konkretnej osoby z powodu obaw o bezpieczeństwo swoje i rodziny. Nie przekazała informacji, w tym o majątku, osobom postronnym. Podobnych argumentów użyła w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

WSA zawiesił postępowanie, czekając na rozstrzygnięcie w sprawie karnej. Przez ten czas sąd rejonowy uniewinnił policjantkę, ale sąd okręgowy zmienił wyrok. Umarzając warunkowo postępowanie karne na rok, uznał ją za winną przekroczenia uprawnień służbowych.

WSA oddalił skargę na decyzję o wymierzeniu dyscyplinarnej kary nagany.

– Sąd podzielił w pełni stanowisko wyrażone w wyroku karnym SO – poinformował sędzia sprawozdawca Krzysztof Szczygielski, przewodniczący składowi orzekającemu. – Za bezsporne sąd administracyjny uznał, że przekraczając uprawnienia, skarżąca sprawdziła w systemie informacyjnym policji dane dotyczące określonej osoby, które nie były przydatne do prawidłowego wykonywania zadań służbowych. Toczące się postępowanie w sprawie karnej nie uniemożliwiało też prowadzenia postępowania dyscyplinarnego i wydania orzeczenia dyscyplinarnego.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: III SA/Łd 598/19

Prawo karne
Łapówka z Odessy za dyplomy Collegium Humanum. Sensacyjne ustalenia prokuratury
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Konsumenci
Sprawy frankowiczów w sądach przyspieszą. Znamy projekt ustawy frankowej
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Podatki
Chcesz ulgę podatkową na kocioł gazowy? Musisz kupić go do końca roku
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Prawo na świecie
Czy Donald Trump jako prezydent może się sam ułaskawić, czy też musi odbyć karę?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni