Wirusolożka: Nawet dwuminutowa rozmowa może powodować zakażenie

- Liczne badania wskazują na to, że nawet krótka, dwuminutowa rozmowa twarzą w twarz może powodować zakażenie - zwróciła uwagę prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie.

Aktualizacja: 05.05.2021 06:31 Publikacja: 04.05.2021 18:37

Wirusolożka: Nawet dwuminutowa rozmowa może powodować zakażenie

Foto: stock.adobe.com

qm

Ekspertka zwróciła uwagę w Polsat News, że „żeby dmuchać na zimne trzeba pokazać Inspekcji Sanitarnej jak najszerszą liczbę kontaktów, nawet z tymi, z którymi kontaktowaliśmy się bardzo krótko”. - W przeciwnym razie, jeśli będziemy mówić o 15-minutowych kontaktach może się okazać, że  przez oczka siatki kontaktów” przedostaną się osoby już zakażone - tłumaczyła.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska komentowała decyzję, ogłoszoną we wtorek przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczącą „zmiany procedury przekraczania granicy w przypadkach krajów, gdzie najczęściej występują te mutacje, które stanowią potencjalnie największe zagrożenie”. - Dlatego w przypadku Brazylii, Indii i RPA wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych trzech kierunków będą automatycznie poddawane kwarantannie bez braku możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe. Dopiero po 7 dniach te osoby będą mogły wykonać test po to, żeby ewentualnie być z kwarantanny zwolnionym - ogłosił szef resortu zdrowia.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Diagnostyka i terapie
Onkolog: Chorzy na raka mogą już żyć latami
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego