A co na to Ministerstwo Zdrowia?
Ministerstwo rozpisało już dawno temu konkursy na respiratory – to dobrze – warto mieć własne respiratory. Kontaktowaliśmy się w sprawie rozpisania konkursu na wentylatory tak, jak to się dzieje w innych państwach i mam nadzieję, że Ministerstwo Zdrowia również w tej kwestii zadziała. Trzeba pamiętać, że po okresie pandemii nadmiar respiratorów może stać i niszczeć, natomiast wentylatory – dzięki swojej prostocie i niewielkim rozmiarom – mogą stanowić wyposażenie każdej karetki i każdego oddziału. W przypadku konieczności pilnej intubacji takie urządzenie pozwoli prowadzić czynności resuscytacyjne bez konieczności angażowania dodatkowej osoby, która będzie ściskała worek ambu w celu podtrzymania oddechu.
Czy FBiRN ma jeszcze inne projekty badawcze związane z obecną sytuacją epidemiologiczną?
Tak jak mówiłem to nie jest nasz jedyny projekt. Opracowaliśmy model 3D ludzkich tkanek drzewa oskrzelowego, na którym będzie można przetestować potencjalną terapię na zakażenie SARS-CoV-2. Opracowanie nowego leku od podstaw zajęłoby lata, stąd cały świat skupia się na wykorzystaniu już istniejących leków i ocenę ich potencjału - ważne żeby to robić bezpiecznie. Wykorzystując nasze doświadczenie w biodruku bionicznej trzustki zaplanowaliśmy model druku drzewa oskrzelowego wraz z układem naczyniowym oraz zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy biokomorę do hodowli tak wydrukowanych tkanek. Tutaj zaangażowała się większość zespołu naukowego fundacji: doktorzy Marta Klak, Piotr Cywoniuk Paweł Turowski, Grzegorz Tymicki, specjaliści od biodruku Tomasz Bryniarski i Katarzyna Kosowska, iżynierowie Tomasz Dobrzański i Igor Zamora a także doktoranci Patrycja Kowalska i Magdalena Gomółka. Zaprosiliśmy do współpracy chemików pod kierunkiem prof. Bartosza Grzybowskiego. Zespół profesora zajmuje się wykorzystaniem sztucznej inteligencji do modelowania i poszukiwania podobieństw w budowie, i przez to, w działaniu substancji chemicznych. Dodatkowo zaprosiliśmy grupę wirusologów pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia z Uniwersytetu Jagielońskiego i tak powstał program szybkiego i bezpiecznego badania leków w celu wdrożenia ich do klinicznego leczenia zakażenia koronawirusem. Wystąpiliśmy o grant do Agencji Badań Medycznych i obecnie czekamy na wyniki. Oprócz tego działamy również na rzecz zabezpieczenia personelu medycznego. W oparciu o badania międzynarodowego zespołu naukowców powiązanych z Uniwersytetem Stanforda. Nasz zespół inżynierski opracował mechanizm, który pozwoli na montaż filtra HEPA stosowanego w sprzęcie AGD do maski do nurkowania. W założeniu ma być to rozwiązanie, które będzie można wykorzystać w przypadku braku dostępności filtrów do zastosowań medycznych. Na stronie www.walczymyzkoronawirusem.pl udostępniliśmy dla wszystkich specjalne kody do wydrukowania tej obudowy. Przystąpiliśmy także do oddolnej inicjatywy środowiska naukowo-akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego Startujemy z pomaganiem. W ramach akcji prowadzimy zbiórkę funduszy na materiały do produkcji m.in. maseczek i przyłbic oraz zakup środków ochrony osobistej. Przyjmujemy także zapotrzebowania od szpitali i placówek medycznych za pomocą internetowego formularza dostępnego pod adresem: https://forms.gle/TASS69vqfnjRrbZj9. Na podstawie nadesłanych zgłoszeń, organizujemy właściwą pomoc. Dotychczas wraz z zaangażowanymi startupami dostarczyliśmy 220 przyłbic, 140 pojemników do transportu i przechowywania niebezpiecznych substancji oraz 100 maseczek. Zapraszamy wszystkich do pomagania razem z nami i dołączenia do zbiórki. Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie www.startujemyzpomaganiem.pl.
Trzeba powiedzieć, że wszystkie powyższe działania prowadzimy z własnych środków i nie dostaliśmy na razie żadnego dofinansowania. A wszystkich zainteresowanych dalszymi losami bionicznej trzustki, naszymi innymi projektami czy też wsparciem naszych działań - zapraszamy do odwiedzenia strony fundacji - www.fundacjabirn.pl