Oferta atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych szybko się kurczy. Deweloperzy coraz łaskawiej spoglądają więc na stare budynki, szczególnie te z prestiżowymi adresami. Paweł Buchman, dyrektor Nieruchomości w Orange Polska, mówi o rosnącym zainteresowaniu zabytkowymi budynkami w obrębie historycznych centrów miast, blisko znanych obiektów i deptaków. – To idealne miejsca na hotele, luksusowe apartamenty, biura – podkreśla.
Orange Polska ma w ofercie zabytkowy kompleks przy ul. Długiej w Gdańsku. – Jego integralną część stanowią dwie kamienice – renesansowy Dom Ferberów z 1560 roku oraz barokowa Kamienica Czirenbergów z 1620 roku – wskazuje Paweł Buchman. – Perłą w portfelu nieruchomości jest też XIX-wieczna kamienica przy krakowskich Plantach, a także secesyjny budynek w centrum Zielonej Góry. Wrażenie robią też neogotyckie obiekty przy ul. Pawła Skargi w Głogowie oraz przy ul. Pocztowej w Pile.
Nie tylko mieszkania
Zdaniem Pawła Buchmana jedną z najbardziej atrakcyjnych nieruchomości jest zabytkowy zespół fabryczny Lorenza przy al. Kościuszki 10 w Łodzi, 150 metrów od ul. Piotrkowskiej. – Dla tej nieruchomości opracowaliśmy koncepcję rewitalizacji i budowy wielofunkcyjnego kompleksu mieszkalno-usługowego z częścią handlową oraz parkingiem podziemnym – opowiada dyrektor.
Dodaje, że nieruchomościami oferowanymi przez Orange interesują się ogólnopolscy i zagraniczni inwestorzy, fundusze nieruchomościowe, a także lokalni przedsiębiorcy. – Dużą grupę stanową poszukujące biur firmy: albo na swoje siedziby, albo w celach inwestycyjnych. Po modernizacji powierzchnie są wynajmowane – wyjaśnia dyrektor. – Wielu klientów poszukuje też miejsca na obiekty handlowe, najczęściej lokalne, osiedlowe sklepy wśród gęstej zabudowy mieszkaniowej. Zgłaszają się też firmy z branży hotelowej. W budynkach telekomunikacyjnych realizowane są także inwestycje mieszkaniowe. W naszych nieruchomościach urządzane są również prywatne szkoły, placówki zdrowia, akademiki, a nawet centra przetwarzania danych.