- Chcemy budować domy ekonomiczne w eksploatacji i z ekologicznych materiałów - tak deklarują Polacy. W rzeczywistości budujemy domy z materiałów najgorszej jakości i później tracimy pieniądze na nieefektywne ogrzewanie - tak wynika z analizy portalu Domiporta.pl.
- 99 proc. ankietowanych wymienia energooszczędność jako priorytet budowy własnego domu – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Kantar. Zupełnie inna rzeczywistość wyłania się z badań dotyczących już powstałych budynków. 81 proc. Polaków nadal buduje w systemie tradycyjnym, który nie jest w użytkowaniu ekonomiczny - mówi Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości z portalu Domiporta.pl.
W pierwszym półroczu tego roku osoby prywatne rozpoczęły budowę 44,8 tys. mieszkań. Na budowę kolejnych 46,5 tys. lokali wydano pozwolenie, wynika z najnowszych danych GUS. - Mamy bardzo dużo inwestycji prywatnych. Firmy budowlane mogą wybierać projekty, które chcą realizować. Znalezienie ekipy gotowej rozpocząć prace jeszcze w tym roku jest praktycznie niemożliwe - ocenia cytowana w raporcie Domiporty.pl Aleksandra Machowska, współwłaścicielka pracowni architektonicznej Apa Ibea.
W jakich domach chcą mieszkać Polacy? - Ekologicznych, zbudowanych z materiałów dobrej jakości. Niestety po oszacowaniu kosztów, często okazuje się, że budżet na to nie pozwała. Gdy w grę wchodzi dodatkowe 100 tys. kredytu, ambitne plany są zwykle rewidowane, aby zminimalizować koszt inwestycji - mówi architekt.
- Potwierdzają to badania przeprowadzone wśród osób, które budują oraz wybudowały domy na własne potrzeby. Według badania "Polacy o budowie i zakupie domu" ankietowani deklarują chęć budowania domów ekologicznych i energooszczędnych. 97 proc. respondentów zapewnia, że zdrowie jest dla nich najważniejszą wartością przy wyborze techniki wykonania przyszłego domu. Dlatego są skłonni korzystać z droższych, ale za to naturalnych materiałów - zauważa Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości z portalu Domiporta.pl. - Preferują ponadto rozwiązania, które zapewniają utrzymywanie ciepła oraz chronią dom przed wilgocią, a w konsekwencji drobnoustrojami, grzybami i pleśniami. Aż 99 proc. deklaruje, że energooszczędność znajduje się na szczycie ich listy priorytetów. 90 proc. pytanych jest gotowych użyć lepszych materiałów budowlanych, by później zaoszczędzić na ogrzewaniu.