Obywatele nadal mylą pojęcia kwarantanna i izolacja. Świadczą o tym telefony na infolinię Rzecznika Praw Obywatelskich.
Kwarantanna jest nakładana na osoby, które miały bliski kontakt z osobą chorą na COVID-19. Trwa 10 dni. Ten termin liczy się od dnia następującego po kontakcie z osobą chorą, pod warunkiem, że nie wystąpiły w tym czasie objawy zakażenia. Kwarantanną obejmuje się także osoby skierowane przez lekarza na test w kierunku SARS-CoV-2. Jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanny się nie kontynuuje.
Nałożenie kwarantanny może następować także w innych, ściśle określonych sytuacjach, niezależnie od działań sanepidu np. w przypadku przekroczenia granicy z Polską podróżny poddawany jest obowiązkowej kwarantannie granicznej trwającej 10 dni.
Na izolację domową kierowane są osoby, u których test potwierdził zakażenie COVID. Jeśli nie ma możliwości przebywania w miejscu zamieszkania, sanepid skieruje zakażonego do wyznaczonego ośrodka (izolatorium).
Izolacja domowa zaczyna się w dniu, w którym pacjent otrzyma informację o pozytywnym wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Czas trwania izolacji zależy od stanu zdrowia pacjenta i decyzji lekarza. Jeśli nie ma objawów choroby, izolacja skończy się po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu na koronawirusa.