Aktualizacja: 01.09.2020 11:49 Publikacja: 01.09.2020 07:37
Foto: ROL
W życie wchodzą właśnie zmiany w stypendiach dla aplikantów sędziowskich i prokuratorskich Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Nowelizacja ma na celu dostosowanie do sytuacji przepisów, na podstawie których aplikant otrzymuje dodatek do stypendium, gdy nie uczestniczy w zajęciach lub nie odbywa praktyk.
W pierwszym i drugim roku odbywania aplikacji aplikant korzysta z dni wolnych od zajęć i praktyk – w sumie 30 dni kalendarzowych wskazanych przez dyrektora szkoły. Przepisy mają dostosować te, na podstawie których aplikant otrzymuje dodatek do stypendium w zależności od sytuacji wyjątkowych wynikających z działania siły wyższej, zagrożenia epidemicznego pandemia koronawirusa – czy wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.
Wraz z nadchodzącą waloryzacją rent i emerytur w górę pójdą także dodatki do tych świadczeń – na przykład dodatek pielęgnacyjny, dodatek dla sieroty zupełnej czy ryczałt energetyczny. Oto, jakich kwot od 1 marca mogą spodziewać się osoby uprawnione.
Od 25 lutego osoby, które chcą nadal korzystać z aplikacji mObywatel, muszą mieć jej aktualną wersję. „Jeśli nie zaktualizujesz mObywatela przed 25 lutego, nie będziesz mieć dostępu do żadnych możliwości aplikacji i nawet się do niej nie zalogujesz” – czytamy na rządowej stronie info.mobywatel.gov.pl. Posiadacze starszych wersji mObywatela otrzymali powiadomienia o konieczności przeprowadzenia aktualizacji. Przy okazji wprowadzono do niej dwie nowości.
Po drogach jeżdżą kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy mimo orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów. W systemie jest luka - twierdzi serwis brd24.pl.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Fiskus nie zgadza się na rozliczenie wydatków na zdobycie uprawnień zawodowych, jeśli zostały poniesione jeszcze przed założeniem biznesu. Twierdzi, że nie są związane z działalnością gospodarczą, nie mogą więc być kosztem uzyskania przychodów.
Sejmowa Komisja ds. Petycji nie uwzględniła wniosku o dopuszczanie aplikantów adwokackich do egzaminu radcowskiego i vice versa. Przeciwni byli przedstawiciele obu samorządów oraz Ministerstwa Sprawiedliwości.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę aplikantki adwokackiej na uchwałę Prezydium NRA podjętą w trybie autokontroli. Sprawa dotyczy zwolnienia z opłat za aplikację z uwagi na wyjątkową sytuację życiową.
Podczas egzaminu prokuratorskiego zdający będą mogli korzystać z bazy aktów prawnych programu LEX - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej, prok. Przemysław Nowak.
Przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury, Jacek Skała, zwrócił się do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o interwencję w sprawie dyskryminacji aplikantów prokuratorskich, którzy przygotowują się do egzaminu zawodowego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
W niektórych izbach słyszymy o absurdalnych przypadkach, jak na przykład zgoda na zatrudnienie na jedną czwartą etatu – mówi Miłosz Kołcz-Otwinowski, wiceprzewodniczący samorządu aplikantów adwokackich Izby Warszawskiej.
Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło projekt zmian w regulaminie aplikacji, która ma ustanowić ogólnopolski samorząd aplikantów. Działałby on jako ciało doradcze przy NRA, zajmując się sprawami aplikantów, np. szkoleniem i zatrudnieniem.
437 kandydatów rywalizowało w środę o 220 miejsc na obu aplikacjach w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury: sędziowskiej i prokuratorskiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas