Wybory dziekana Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie - kandydaci

O fotel dziekana Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie walczy trzech kandydatów.

Aktualizacja: 08.04.2016 10:57 Publikacja: 08.04.2016 07:40

Wybory dziekana Okręgowej Izby Adwokackiej w Warszawie - kandydaci

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Na 23 i 24 kwietnia przewidziane jest zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie.

Podczas niego odbędą się wybory nowego dziekana, prezesa sądu dyscyplinarnego i członków tego sądu, przewodniczącego i członków komisji rewizyjnej, rzecznika dyscyplinarnego oraz delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury.

Największe emocje budzi wybór dziekana. W tym roku kandyduje trzech warszawskich mecenasów: Łukasz Chojniak, Grzegorz Majewski i Sławomir Zdunek. Każdy wskazuje, że samorząd wymaga znacznych reform, gdyż odbiega od dynamicznych i nowoczesnych realiów rynkowych i nie reprezentuje należycie interesów adwokatów. Postulują też zmiany w systemie szkoleń aplikantów.

– Kandyduję na dziekana ORA, bo widzę, że adwokatura oraz rynek, w którym funkcjonujemy, się zmienia, podczas gdy nasz samorząd w coraz mniejszym stopniu odpowiada na jego wyzwania – mówi Łukasz Chojniak. – Powinniśmy też na poziomie lokalnym popularyzować usługi adwokackie oraz networking z organizacjami biznesowymi. To krok ku nowoczesności, w którą warszawska ORA wciąż nie weszła. Chcę też walczyć z systemem doskonalenia zawodowego, który w obecnym kształcie jest marnowaniem czasu adwokatów, a nie realną możliwością zwiększania ich kompetencji – dodaje.

Z kolei Grzegorz Majewski podkreśla, że adwokatura jest coraz młodsza.

– Należy pomóc koleżankom i kolegom rozpoczynającym dopiero karierę z sukcesem wejść na rynek usług prawniczych – mówi. I uważa, że konieczna jest pomoc w kwestiach pragmatycznych, tj. uzyskaniu zniżek na dostęp do systemów informacji prawnych czy ubieganiu się o kredyt na założenie kancelarii, itp. – Rolą dziekana powinno być też wsparcie adwokatów występujących w roli świadków w procesie karnym, których sąd zwolnił z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej. Powinni otrzymać wsparcie prawne od samorządu i liczyć na poradę – uważa Majewski.

Sławomir Zdunek choć nie ma wizji samorządu, to ma plany na jego reorganizację i rozwój.

– Jako dziekan chciałbym się skupić przede wszystkim na dwóch sprawach: kontynuacji reformy finansowej oraz na przywróceniu zasady społecznego pełnienia funkcji samorządowych – zapowiada. Jego zdaniem należy poszukiwać innych niż składki członkowskie źródeł finansowania, np. poprzez pozyskiwanie źródeł zewnętrznych, czy też prowadzenie przez radę działalności gospodarczej. – Członkowie władz naszej izby powinni działać z pobudek społecznych, a nie dla korzyści materialnych, dlatego ja sam zrezygnuję z pobierania diety i będę także dążył przynajmniej do znaczącej redukcji ich wysokości – zapewnia mec. Zdunek.

Udział w zgromadzeniu wyborczym jest obowiązkiem każdego adwokata należącego do warszawskiej izby. Kadencja nowo wybranych władz potrwa cztery lata.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Edukacja i wychowanie
Uczelnia ojca Rydzyka przegrywa w sądzie. Poszło o "zaświadczenie od proboszcza"
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10