W związku ze Światowym Dniem Tarczycy obchodzonym 25 maja eksperci zachęcają do badań profilaktycznych. Zwracają uwagę zarówno na najczęściej występujące zaburzenia pracy gruczołu, takie jak niedoczynność czy nadczynność, jak również na raka tarczycy, który każdego roku diagnozowany jest u ponad 3 tysięcy osób.
Tarczyca to niepozorny narząd zlokalizowany w przedniej części szyi. Ma kształt motyla, waży 30 gramów i koordynuje pracę niemal całego organizmu. Najważniejsze hormony wytwarzane przez tarczycę to: tyroksyna (zwana w skrócie T4) oraz trójjodotyronina (T3). Odpowiadają one m.in. za: metabolizm, pracę narządów wewnętrznych, regulację rytmu pracy serca, stężenie cholesterolu, masę ciała, poziom energii, siłę mięśni czy pamięć.
Eksperci alarmują, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, od wielu już lat szybko przybywa osób cierpiących na różnego rodzaju choroby tarczycy, w tym m.in. na jej nadczynność, niedoczynność, zapalenie czy też nowotwory. Według najnowszych szacunków, na choroby tarczycy cierpi już ponad 20 proc. mieszkańców Polski, w tym przede wszystkim kobiety, które chorują na nie aż 9 razy częściej od mężczyzn.
Problem jednak nie tylko w tym, że osób chorych na tarczycę systematycznie przybywa, ale również w tym, że duża część z nich nie rozpoznaje związanych z tym objawów (lub je bagatelizuje) i w efekcie żyje z niezdiagnozowaną chorobą, która systematycznie niszczy ich organizm.