Prawo medyczne w praktyce - pytania i odpowiedzi na najważniejsze pytania

Ratowanie życia czy decyzja w jaki sposób to życia ma być ratowane? Na to pytanie nie ma złej odpowiedzi. Zapewne większość z nas wybierze ratowanie życia. I ma do tego prawo. Należy jednak pamiętać, że lekarz pozostaje w obowiązku ratowania życia pacjenta nie zależnie od wszystkiego bowiem złożył przysięgę Hipokratesa. Od nas jako od pacjenta zależy w jaki sposób nasze życie może być ratowane. Prawo medyczne to przede wszystkim świadoma zgoda lub sprzeciw. Od nich wszystko się zaczyna i na nich wszystko się kończy. Świadomy pacjent to taki, który zna swoje prawa i wie jak z nich skorzystać.

Publikacja: 21.07.2024 09:46

Prawo medyczne w praktyce - pytania i odpowiedzi na najważniejsze pytania

Foto: Adobe Stock

Czym jest prawo medyczne?

Mówiąc o prawie medycznym w polskim systemie prawa należy zaznaczyć, że nie jest to oddzielna dziedzina prawa jak np. prawo karne czy prawo cywilne. Prawo medyczne to spójne połączenie prawa prywatnego i publicznego. Prawo prywatne chroni interes jednostki i opiera się na zasadzie równorzędności natomiast prawo publiczne służy ochronie interesów państwa, zbiorowości, dobra wspólnego i opiera się na zasadzie podporządkowania jednego podmiotu drugiemu. Prawo medyczne obejmuje swoim zakresem przepisy przede wszystkim dotyczące wykonywania zawodów medycznych na czele których stoi m. in. ustawa z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, jak również przepisy prawa karnego, prawa pracy, prawa cywilnego czy prawa gospodarczego, które w sposób pośredni bądź bezpośredni odnoszą się do udzielania świadczeń zdrowotnych. Za „błąd w sztuce” wystąpienie niepożądanych zdarzeń medycznych regulacji prawnych należy szukać w prawie karnym oraz cywilnym. Nadrzędnym aktem prawnym będzie jednak Konstytucja zgodnie, z którą Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawna ochronę życia.

Pozostało 93% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach