Rejestracja odmawia wizyty u lekarza, bo nie ma terminów? Przepisy są jednoznaczne

Zbliża się sezon jesienno-zimowych infekcji, a wraz z nim kolejek w przychodniach. Często w tym czasie mamy problem z umówieniem wizyty u lekarza. Czy pracownik rejestracji w przychodni może nam jej odmówić ze względu na brak wolnych terminów?

Publikacja: 24.09.2024 06:00

Czy pracownik rejestracji w przychodni może odmówić wizyty u lekarza ze względu na brak wolnych term

Czy pracownik rejestracji w przychodni może odmówić wizyty u lekarza ze względu na brak wolnych terminów?

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jasno precyzuje, na jakich warunkach udzielana jest pomoc medyczna przez lekarza POZ.

Sezon chorobowy i problemy z umówieniem wizyty lekarskiej

Właśnie rozpoczął się kolejny sezon chorobowy. Jesienna aura w połączeniu z powrotem dzieci do przedszkoli i szkół, a dorosłych do zakładów pracy, powoduje wzmożoną liczbę zarówno drobnych infekcji, jak i poważnych zachorowań. Telefony do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dzwonią niemal nieustannie, a kolejki do rejestracji coraz bardziej się wydłużają. Wielu pacjentów ustawia się w nich na długo przed otwarciem placówek.

W sezonie chorobowym często pojawiają się problemy z umówieniem wizyty lekarskiej. Zdarza się, że po odstaniu kilkudziesięciu minut w kolejce do rejestracji, dowiadujemy się jedynie, że na dany dzień brak już jest wolnych terminów. Otrzymujemy jedynie poradę, aby ponownie próbować umówić się kolejnego dnia. Zastanawiamy się wówczas, czy pracownik rejestracji w przychodni może odmówić wizyty u lekarza ze względu na brak wolnych terminów. Podobne pytanie zadajemy sobie w przypadku telefonicznych prób umówienia wizyty. Te jednak często bywają całkowicie nieudane z powodu niemożliwości dodzwonienia się do rejestracji.

Czytaj więcej

Tych leków może zabraknąć od 25 września. Na liście 241 pozycji, m.in. Ozempic

Czy pracownik rejestracji w przychodni może odmówić wizyty u lekarza ze względu na brak wolnych terminów?

Zasady dotyczące wizyt lekarskich w przychodniach POZ określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. O prawach pacjenta w tym zakresie przypomina również na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

Zgodnie z przepisami w przypadku, kiedy stan zdrowia pacjenta uzasadnia konieczność odbycia przez niego wizyty u lekarza w dniu zgłoszenia się do przychodni, pracownik rejestracji ma obowiązek umożliwić wizytę lekarską w tym dniu. Natomiast w przypadku stanu zdrowia pacjenta niewymagającego pilnej konsultacji z lekarzem w dniu zgłoszenia się do rejestracji, świadczenia realizowane są w terminie z nim ustalonym.

Należy przy tym pamiętać, że o konieczności udzielenia pilnej pomocy medycznej pacjentowi zawsze decyduje lekarz, a nie pracownik rejestracji. W związku z powyższym pracownik rejestracji w przychodni nie może odmówić wizyty u lekarza ze względu na brak wolnych terminów.

Prawo do natychmiastowego udzielenia świadczeń zdrowotnych w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia to jedno z najważniejszych praw przysługujących każdemu pacjentowi. Z tego powodu przychodnia POZ zobowiązana jest realnie umożliwić każdemu pacjentowi umówienie się na wizytę do lekarza. Brak takiej możliwości jest naruszeniem praw pacjenta.

Czytaj więcej

Możesz dużo zaoszczędzić u dentysty. Niewielu wie, że ma do tego prawo

Problem z telefoniczną rejestracją do przychodni POZ: Co mówi o tym prawo?

Kolejnym prawem pacjenta jest możliwość skontaktowania się - również telefonicznego – z rejestracją przychodni w ciągu całego czasu jej pracy (w godzinach 8:00-18:00), a nie jedynie w wybranych godzinach.

Na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w „Poradniku Pacjenta: Podstawowa opieka zdrowotna – czy wszystko o niej wiesz?” podane zostały sposoby zapisania się na wizytę do lekarza POZ. Można zapisać się:

  • osobiście,
  • telefonicznie,
  • za pośrednictwem osoby trzeciej,
  • drogą elektroniczną.

Dodatkowo podkreślony został fakt, że pacjenci muszą mieć możliwość umówienia się do lekarza we wszystkich wymienionych formach.

Co zrobić, gdy pracownik rejestracji w przychodni odmawia wizyty u lekarza ze względu na brak wolnych terminów?

W przypadku, kiedy rejestracja odmawia zapisania na wizytę do lekarza, mamy kilka możliwości, o czym we wspomnianym poradniku przypomina NFZ. Możemy wówczas:

  • zwrócić się do kierownika podmiotu leczniczego – to należy zrobić w pierwszej kolejności;
  • w przypadku dalszej odmowy – poprosić o pisemne wyjaśnienie odmowy;
  • w przypadku uznania udzielonej odpowiedzi za niewystarczającą – zwrócić się do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Oddziału Wojewódzkiego NFZ;
  • bez względu na wcześniejsze kroki – zgłosić sprawę do Rzecznika Praw Pacjenta.

Czytaj więcej

Od dziś zmiana w skierowaniach do sanatorium. Nowości dla jednej grupy kuracjuszy

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej jasno precyzuje, na jakich warunkach udzielana jest pomoc medyczna przez lekarza POZ.

Sezon chorobowy i problemy z umówieniem wizyty lekarskiej

Pozostało 96% artykułu
Prawo karne
Konfiskata auta za jazdę z zakazem prowadzenia? Konsekwencje śmierci na Trasie Łazienkowskiej
Nieruchomości
Dom na brzegu ryzyka. Dlaczego buduje się na terenach zalewowych?
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Wyzywała policjantów i zniszczyła protokół. Sąd nakazał "chemiczną kastrację"
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?