Wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Tak wynika z wchodzącej w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.
To element walki z kupowaniem recept przez internet.
Jak jednak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, chodzi nie tylko o badanie stacjonarne, ale też o konsultację przeprowadzoną z pacjentem zdalnie. Nowy wymóg nie obejmie przepisywania recept, gdy leczenie jest kontynuowane, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, że ten czas nie został przekroczony, trafi do dokumentacji medycznej pacjenta.
Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz sprawdzi ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP. Taką weryfikację lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach.
Narodowy Fundusz Zdrowia ma sprawdzać, czy lekarze wywiązują się z nowych obowiązków.