Handel receptami w sieci pod lupą resortu zdrowia

Lekarz sprawdzi, czy pacjent nie przyjmuje zbyt dużo leków psychotropowych. Dotyczy to osób, które posiadają Internetowe Konto Pacjenta.

Publikacja: 02.08.2023 03:00

Handel receptami w sieci pod lupą resortu zdrowia

Foto: Adobe Stock

Wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. Tak wynika z wchodzącej w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje.

To element walki z kupowaniem recept przez internet.

Jak jednak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, chodzi nie tylko o badanie stacjonarne, ale też o konsultację przeprowadzoną z pacjentem zdalnie. Nowy wymóg nie obejmie przepisywania recept, gdy leczenie jest kontynuowane, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, że ten czas nie został przekroczony, trafi do dokumentacji medycznej pacjenta.

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz sprawdzi ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP. Taką weryfikację lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach.

Narodowy Fundusz Zdrowia ma sprawdzać, czy lekarze wywiązują się z nowych obowiązków.

Czytaj więcej

Resort zdrowia walczy z internetowym handlem receptami

– Możliwość uzyskania recepty bez wcześniejszego badania lub choćby wywiadu lekarskiego stanowi poważne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta. Nie ograniczamy nikomu dostępu do lekarza i leków. Ograniczamy dostęp do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem – podkreśla minister Adam Niedzielski.

Zmiana prawa to reakcja m.in. na śmierć dwóch młodych kobiet, które dostały silne leki psychotropowe po e-poradzie przez tzw. receptomat.

Nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia.

Środowisko lekarskie przyjęło zmiany z aprobatą. Naczelna Rada Lekarska podczas konsultacji zwróciła jednak uwagę, że w wielu miejscach w Polsce brakuje lekarzy psychiatrów. Ważne jest więc, by nowe przepisy rzeczywiście nie ograniczyły dostępu do teleporad.

Porozumienie Zielonogórskie wskazało zaś na inną wadę zmian. Podmioty, które prowadzą działalność polegającą na wystawianiu recept osobom im nieznanym, łatwo ominą nowe przepisy – wystarczy, że dodadzą w formularzu zamówienia leków oświadczenie pacjenta, że nie aktywował Internetowego Konta Pacjenta.

Podstawa prawna: rozporządzenie z 12 lipca 2023 r. (DzU z 18 lipca 2023 r., poz. 1368)

Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach