Lokalne placówki medyczne zostały wezwane do ścisłej koordynacji działań z Instytutem Higieny i Epidemiologii oraz Instytutem Pasteura w celu wczesnej diagnozy przypadków małpiej ospy oraz wzmocnienia środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się tej choroby.
Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia Wietnamu zaznaczył, że małpia ospa to choroba odzwierzęca, ale transmisja z człowieka na człowieka jest możliwa poprzez kontakt z ranami, płynami ustrojowymi lub skażonymi obiektami.
Czytaj więcej
Eksperci ds. chorób z RPA nie widzą potrzeby masowych szczepień przeciwko małpiej ospie, nie uważ...
Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą. Pierwsze przypadki tej choroby u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku. W ostatniej dekadzie liczba przypadków choroby w zachodniej Afryce wzrosła. Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele. Choroba rzadko przenoszona jest na ludzi.
Od początku maja w co najmniej 19 krajach na świecie wykryto ponad 200 potwierdzonych przypadków małpiej ospy lub podejrzeń tej zwykle łagodnej infekcji wirusowej, która ma charakter endemiczny w niektórych częściach Afryki Zachodniej i Środkowej.