Innowacyjny projekt protezy piersi autorstwa młodej Polki

Projekt protezy piersi, stworzony przez Małgorzatę Załuską, absolwentkę wydziału Wzornictwa ASP, zdobył nagrodę główną Paradyż Award w konkursie make me! 2018 i może trafić do masowej produkcji – informuje Onet.

Publikacja: 08.03.2019 17:24

Innowacyjny projekt protezy piersi autorstwa młodej Polki

Foto: Materiały prasowe

Celem stworzenia Simpli – bo tak nazwany został prototyp innowacyjnej protezy piersi, jest poprawa komfortu fizyczny i psychiczny Amazonek – czytamy w Onecie.

 

 

– Przeczytałam kiedyś wyniki badań, według których rak piersi może dotknąć co ósmą kobietę na świecie. Zaskoczyła mnie ta powszechność, ale dość szybko sama się o niej przekonałam – opowiada Małgorzata Załuska. – Bliska mi osoba zachorowała i musiała przejść zabieg mastektomii jednostronnej. W moim projekcie magisterskim postanowiłam zmierzyć się z tym tematem, który w Polsce nadal ma status tabu.

Czytaj też: Tomografia nie jest dobrą metodą wykrywania raka piersi.

Praca nad projektem rozpoczęły się wiosną 2017 roku od współpracy ze znajomą Amazonką. W toku obserwacji udało się określić zakres problemów w codziennych czynnościach i w trakcie aktywności fizycznej. Dodatkowym źródłem inspiracji i wiedzy okazały się również wpisy z forum dla Amazonek. Dostępne obecnie na rynku protezy piersi generują bowiem liczne problemy, przede wszystkim związane z brakiem komfortu użytkowania. Tak powstał innowacyjny projekt protezy piersi - Simpla.

Simpla ma stanowić alternatywę dla protez, które nadal są kojarzone ze sferą medyczną. Innowacyjny design projektu docelowo pozwoli na dostosowanie struktury i materiału dokładnie do potrzeby Amazonki, zapewniając jej większe poczucie prywatności i intymności.

– Zdobycie nagrody Paradyż Award i wygrana w konkursie make me! utwierdziły mnie, że dobrze wybrałam temat pracy magisterskiej – przyznaje Małgorzata Załuska. – Dodatkowo zmotywowało, by dążyć do realizacji powstałej idei.

Simpla znajduje się obecnie w fazie dopracowania, co w praktyce projektowej m.in. oznacza często powrót do pierwotnych koncepcji i ich ponowną weryfikację. Jednym z głównych założeń projektu było wykorzystanie projektowania parametrycznego, które pozwoliłoby uzyskać różne właściwości protezy, w zależności od potrzeb użytkowniczki.

Jak zaznacza projektantka, nagroda Paradyż Award pozwoliła jej zainwestować w wiedzę oraz narzędzia niezbędne do realizacji projektu. Rozwijanie Simpli oznacza pracę nad projektem innowacyjnym, w której  ma utartych schematów postępowania i  punktów odniesienia.

Etap dopracowania koncepcji projektantka planuje zakończyć prototypami z materiału docelowego, innego niż proteza pokazywana na zdjęciach. Kolejną fazą ma byćtestowanie Simpli przez potencjalne użytkowniczki.

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać