Debata "Rzeczpospolitej": Rak zbiera obfite żniwo

Kosztochłonna onkologia potrzebuje wyższych nakładów – mówili uczestnicy dyskusji w redakcji „Rzeczpospolitej".

Aktualizacja: 27.03.2017 23:06 Publikacja: 27.03.2017 18:54

W debacie udział wzięli: Iwona Kasprzak, NFZ, prof. dr hab. med. Wiesław Jędrzejczak, Warszawski Uni

W debacie udział wzięli: Iwona Kasprzak, NFZ, prof. dr hab. med. Wiesław Jędrzejczak, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Bartosz Poliński, prezes Fundacji Onkologicznej ALIVIA, dr Anna Kacprzyk, Infarma, Michał Niewiadomski, „Rzeczpospolita”, dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu, Andrzej Jacyna, prezes NFZ, prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Centrum Onkologii-Instytut, Thomas Hofermarcher, szwedzki Instytut Ekonomii Zdrowia.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Dyskusję poprzedziła prezentacja wyników raportu porównawczego dotyczącego dostępu do terapii onkologicznych w Europie wykonanego przez Szwedzki Instytut Ekonomii Zdrowia „Comparator report on patient access to cancer medicines in Europe revisited". Wyłania się z nich obraz niezbyt korzystny dla naszego kraju.

Śmiertelność pacjentów zmagających się z rakiem jest jedną z najwyższych w Europie, nasz kraj zajął szóste miejsce. Na 100 tys. mieszkańców aż 250 umiera na nowotwory. W porównaniu z rokiem 1995 w Polsce nastąpiła poprawa, bo wówczas wskaźnik ten wynosił 300. Niesławnym liderem w tej grupie są Węgry.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Zdrowie
Powstała pierwsza lista leków krytycznych. Ministerstwo Zdrowia chce zabezpieczyć pacjentów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Zdrowie
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - o co zadbać i czego się wystrzegać