Lepiej podgrzewać niż palić

Aerozol, który powstaje podczas podgrzewania tytoniu w systemie IQOS, znacznie mniej szkodzi komórkom nabłonka oskrzeli niż dym z klasycznych papierosów – udowodnili naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.

Publikacja: 23.10.2017 18:35

Komórki nabłonka oskrzeli (od lewej): 1. bez żadnych oddziaływań, 2. podanne działaniu areozolu, 3.

Komórki nabłonka oskrzeli (od lewej): 1. bez żadnych oddziaływań, 2. podanne działaniu areozolu, 3. pod wpływem dymu tytoniowego

Foto: materiały prasowe

W pierwszych tego typu badaniach na świecie, o których polscy naukowcy opowiadali podczas ubiegłotygodniowej konferencji w siedzibie Polskiej Akademii Nauk zaobserwowano, że aerozol powstający w systemie podgrzewania tytoniu (IQOS) w znacznie mniejszym stopniu niż składniki dymu papierosowego zaburza działanie mitochondriów.

W rezultacie komórki nabłonka oskrzeli rosną prawidłowo i są mniej narażone na stres oksydacyjny, spowodowany nadmiarem wolnych rodników tlenowych, uszkadzających składniki komórek.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Obszary medyczne
Masz to jak w banku
Obszary medyczne
Współpraca, determinacja, ludzie i ciężka praca
Zdrowie
"Czarodziejska różdżka" Leszczyny. Bez wotum nieufności wobec minister zdrowia
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Zdrowie
Co dalej z regulacją saszetek nikotynowych?