Wniosek został złożony w śledztwie dotyczącym bezprawnych pozbawień wolności w latach 1981 i 1982 w Koszalinie, osób prowadzących działalność opozycyjną przez prokuratorów Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Koszalinie i sędziów Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, w toku śledztwa zgromadzono obszerny materiał dowodowy dostatecznie uzasadniający podejrzenie dopuszczenia się przez byłego prokuratora Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Koszalinie czynów wyczerpujących znamiona zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości, które polegały na długotrwałym bezprawnym pozbawieniu wolności oraz skierowaniu aktu oskarżenia wobec osób wyrażających w różnych formach sprzeciw wobec wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i pozbawienia społeczeństwa podstawowych praw i wolności obywatelskich.

- Sąd podzielił w pełni argumentację przedstawioną przez prokuratora w złożonym wniosku o uchylenie immunitetu. Orzeczenie sądu nie jest prawomocne - informuje Prokuratura Krajowa.