Doręczenia przez portal informacyjny. Prezes adwokatury interweniuje ws. nieprawidłowości

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysław Rosati, interweniuje w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz u Prezesów wszystkich Sądów Apelacyjnych w sprawie nieprawidłowości zgłaszanych przez adwokatów w funkcjonowaniu Portalu Informacyjnego Sądów Powszechnych.

Publikacja: 06.07.2021 10:54

Doręczenia przez portal informacyjny. Prezes adwokatury interweniuje ws. nieprawidłowości

Foto: AdobeStock

mat

Od ostatniej soboty, 3 lipca 2021 r. pisma sądowe mogą być doręczane profesjonalnym pełnomocnikom za pośrednictwem portalu informacyjnego. Tego dnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego.

Przewidziano w niej regulację, zgodnie z którą w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz w ciągu roku od odwołania ostatniego z nich sąd doręcza adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu lub Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej pisma sądowe poprzez umieszczenie ich treści w systemie teleinformatycznym służącym udostępnianiu tych pism (portal informacyjny). Nie dotyczy to pism, które podlegają doręczeniu wraz z odpisami pism procesowych stron lub innymi dokumentami niepochodzącymi od sądu.

Czytaj także:

Od soboty 3 lipca zmiany w pismach sądowych. Będą mogły być doręczane on-line

Doręczenie pisma za pośrednictwem portalu informacyjnego wywołuje skutki procesowe określone w Kodeksie postępowania cywilnego właściwe dla doręczenia pisma sądowego.

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zwrócił się do wiceminister sprawiedliwości - Katarzyny Frydrych - oraz do wszystkich Prezesów Sądów Apelacyjnych z postulatem zapewnienia możliwości niezwłocznego usuwania i wyjaśniania w sekretariatach sądów powszechnych wszelkich nieprawidłowości w działaniu Portalu Informacyjnego, zgłaszanych przez pełnomocników procesowych. Argumentuje, że od sprawnego i rzetelnego wykonywania przez pracowników sądowych czynności administracyjnych, związanych z funkcjonowaniem Portalu, będzie zależało prawidłowe funkcjonowanie doręczeń w tym trybie.

- Uzasadnione jest, aby w każdym sądzie powszechnym do wykonywania tych czynności był przypisany konkretny pracownik, który będzie niezwłocznie i na bieżąco reagował na zgłaszane uwagi i problemy w działaniu portalu informacyjnego sądów powszechnych – zaznacza prezes NRA.

Zwraca uwagę, że przede wszystkim wymagane jest bieżące udzielanie dostępów do sprawy, niezwłocznie po pojawieniu się w sprawie pełnomocnika, bieżące udostępnianie pism sądowych, prawidłowe przyporządkowywanie pism do właściwych spraw, a także aktywne i niezwłoczne reagowanie na składane przez pełnomocników procesowych uwagi lub reklamacje związane z nieprawidłowym działaniem portalu, względnie zgłaszane błędy w jego funkcjonowaniu.

Ochrona zdrowia
Aborcja w dziewiątym miesiącu ciąży. Izabela Leszczyna komentuje dla "Rz"
Praca, Emerytury i renty
Lawinowy wzrost L4 z powodu krztuśca. Alarmujące dane ZUS
W sądzie i w urzędzie
Lex ciągnik na wstecznym. Komornik łatwiej zajmie ruchomości?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Szef CKE: W tym roku egzamin ósmoklasisty i matura będą łatwiejsze
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i trybunały
Sąd: prokuratura ma przeprowadzić śledztwo ws. Małgorzaty Manowskiej