Sprawa wyborów w krakowskiej izbie adwokackiej, które miały miejsce 5 listopada, wywołała duże poruszenie w środowisku. Media informowały o „zgubieniu 15 głosów” – gdyż w głosowaniu udział wzięło 748 adwokatów, a oddanych głosów było jedynie 733. W dodatku różnica między zwycięskim dziekanem a jego kontrkandydatką wynosiła zaledwie 5 głosów. Uwzględnienie tych 15 mogłoby więc zmienić wynik, stąd wspomniane kontrowersje. Tym bardziej że brak 15 głosów sprawia, że żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej przepisami większości bezwzględnej.
Krakowska izba adwokacka rozwiewa wątpliwości: trzeba rozróżnić „uczestników głosowania” i „oddane głosy”
Adwokat Wojciech Bergier, szef biura prasowego izby krakowskiej, w odpowiedzi na pytania „Rzeczpospolitej” wyjaśnił, iż regulamin zgromadzeń rozróżnia liczbę „uczestników, którzy wzięli udział w głosowaniu” od liczby „głosów oddanych”. System głosowania zakładał zaś, że na każdego kandydata można było oddać głos „za” lub „przeciw” albo „wstrzymać się”, jednak jako głosy oddane liczyły się tylko te „za” jednym z kandydatów. A więc wspomnianych 15 uczestników musiało dwukrotnie zagłosować „przeciw” lub się wstrzymać, przez co, jak wskazuje Wojciech Bergier, zgodnie § 35 ust. 1 regulaminu ich głosy nie mogły być brane pod uwagę. A skoro tak, to liczą się tylko „głosy oddane”, których było 733 i zwycięski kandydat uzyskał ponad połowę z nich (369 do 394).
– W czasie zgromadzenia żaden z uczestników nie skorzystał z prawa zgłoszenia wniosków formalnych ani uwag innego rodzaju. Władne je było rozpatrzyć Prezydium Zgromadzenia, ewentualnie poddać pod głosowanie zgromadzenia. Z chwilą zamknięcia zgromadzenia minął czas na zgłaszanie wniosków. Funkcjonowanie organu, jakim jest Zgromadzenie Izby, ustało bowiem z chwilą zamknięcia zgromadzenia. W tej sytuacji nie ma podstaw do kwestionowania wyborów tak dziekana, jak i członków innych organów – mówi Wojciech Bergier. Okręgowa Rada Adwokacka nie może rozpoznawać żadnych skarg na uchwały Zgromadzenia Izby.
Czytaj więcej
Naczelna Rada Adwokacka przyjęła nowy regulamin organizacji i działania okręgowych rad adwokackich. Zmiany mają zapewnić bardziej efektywne rozpoznawanie skarg na adwokatów. Dotychczasowe przepisy sprzyjały przedawnieniom zarzucanych deliktów. Nie nadawano biegu sprawom, które kwalifikowały się na „dyscyplinarki”.
Grupa adwokatów składa skargę do Naczelnej Rady Adwokackiej. Chcą uchylenia uchwały zgromadzenia
Nie wszystkich jednak przekonuje tłumaczenie ze strony izby. Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, grupa ponad 40 adwokatek i adwokatów z izby krakowskiej zwróciła się do Prezydium NRA o wystąpienie z wnioskiem do NRA o uchylenie sprzecznej z prawem uchwały Zgromadzenia Krakowskiej Izby Adwokackiej w przedmiocie wyboru dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie. NRA ma taką możliwość na podstawie art. 14 ust. 3 – Prawo o adwokaturze.