Prokuratura szykuje się na duże zmiany

Od marca rozpocznie się prawdziwa organizacyjna rewolucja. Minister już przygotowuje do niej śledczych.

Aktualizacja: 10.02.2016 09:12 Publikacja: 10.02.2016 06:09

Toga prokuratora

Toga prokuratora

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego to najbardziej kontrowersyjna, ale niejedyna zmiana. Minister sprawiedliwości rozpoczął właśnie przygotowywanie śledczych do zmian organizacyjnych. Projekty kilku rozporządzeń trafiły już do Rządowego Centrum Legislacji.

Wiadomo, że prokuratury czeka m.in. zmiana właściwości. Przykład? Gmina Iłów zostanie przeniesiona z obszaru właściwości Prokuratury Rejonowej w Płocku do Sochaczewa. Powód? Względy ekonomiczne. Odległość z Płocka do Iłowa wynosi ok. 40 km, a z Iłowa do Sochaczewa – ok. 20 km. – Jest bliżej, będzie więc taniej – uznał MS.

Zmiany czekają prokuratury apelacyjne. W ich miejsce minister powołuje regionalne. Siedziby i obszary właściwości pozostają bez zmian. Tak jak dziś jest 11 prokuratur apelacyjnych, tak w projektowanym rozporządzeniu przewiduje się również 11 prokuratur regionalnych. Na ich czele staną prokuratorzy regionalni (nowo powołani).

Wkrótce powstaną Wydziały Zamiejscowe Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Prokuraturze Krajowej. Zostaną one utworzone przy prokuraturach regionalnych. Do podstawowych zadań wydziałów należeć będzie prowadzenie i nadzorowanie postępowań przygotowawczych w sprawach ścigania przestępczości zorganizowanej, najpoważniejszej przestępczości korupcyjnej oraz przestępczości o charakterze terrorystycznym. Prokuratorzy z tych wydziałów będą też stawać przed sądem jako oskarżyciele w tych sprawach.

Prokuratury okręgowe zajmą się z kolei poważnymi sprawami kryminalnymi i finansowo-skarbowymi.

Wkrótce rozpocznie się też tworzenie w Prokuraturze Krajowej Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego – który ma się zajmować ściganiem najpoważniejszych przestępstw, przede wszystkim o charakterze korupcyjnym, popełnianych przez sędziów, prokuratorów i asesorów.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Sądy i trybunały
Wyrok SN trzeba pominąć. Rzecznik TSUE: głęboki kryzys polskiego sądownictwa
Zawody prawnicze
Notariusz nie zapłaci 35 tys. zł za czynności w siedzibie dewelopera
Zawody prawnicze
Pełnomocnik z urzędu może skarżyć zbyt niską zapłatę. Ważna uchwała SN
Praca, Emerytury i renty
Kiedy ponownie wzrośnie płaca minimalna? Perspektywy na 2025 i 2026 rok
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Administracja rządowa
Przepadli w konkursie, dostali największą dotację. Wybrała ich ministra kultury