Reklama
Rozwiń

SN rozstrzygnie kwestie zwolnienia adwokata ze świadczenia pomocy prawnej z urzędu

SN ma rozstrzygnąć, czy samorząd adwokacki może bez zgody sądu, na wniosek adwokata, zwolnić go ze świadczenia pomocy prawnej z urzędu.

Publikacja: 10.03.2023 03:00

SN rozstrzygnie kwestie zwolnienia adwokata ze świadczenia pomocy prawnej z urzędu

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

To istotna kwestia, gdyż od niej zależy umocowanie pełnomocnika i jego wynagrodzenie, a jak wiemy, wyznaczani są oni do spraw masowo.

O rozstrzygnięcie tej kwestii zwrócił się do Sądu Najwyższego Sąd Rejonowy we Włocławku, przed którym trwa postępowanie o zniesienie współwłasności nieruchomości. Wnioskodawcy mają pełnomocniczkę z urzędu, która po ponad dwóch latach ich reprezentowania wystąpiła do sądu o zwolnienie jej z tego obowiązku. Wskazała, że nie jest już możliwa konstruktywna współpraca z tymi klientami, poza tym w najbliższym czasie zamierza przejść na emeryturę, a biorąc pod uwagę stanowiska stron, nie widzi możliwości sfinalizowania sprawy przed zakończeniem pracy adwokackiej.

Czytaj więcej

Trybunał Konstytucyjny: adwokat z wyboru i z urzędu powinni zarabiać tyle samo

Wystąpiła jednocześnie o przyznanie jej wynagrodzenia z urzędu za udzieloną już pomoc prawną.

Sąd nie uwzględnił wniosku o zwolnienie jej z funkcji pełnomocnika z urzędu, a trzy miesiące później do sprawy wpłynęła informacja Okręgowej Rady Adwokackiej, że wyznaczyła innego.

Dalej sąd podejmował czynności z udziałem nowego pełnomocnika. Nie uwzględnił zaś wniosku adwokatki o przyznanie jej kosztów pomocy prawnej, wskazując, że zmiana pełnomocnika nie nastąpiła na podstawie decyzji procesowej sądu w trybie art. 118 § 3 kodeksu postępowania cywilnego, lecz decyzji ORA i z inicjatywy pełnomocniczki. Artykuł 118 § 3 k.p.c. stanowi zaś, że z ważnych przyczyn adwokat lub radca może wnosić o zwolnienie od obowiązku zastępowania strony w procesie. Sąd, zwalniając go, zwraca się do właściwej rady adwokackiej lub izby radców prawnych o wyznaczenie innego.

Zdaniem SR wyłącznie po zwolnieniu pełnomocnika według powyższych zasad sąd musi wystąpić o wyznaczenie nowego pełnomocnika przez ORA i przyznanie dotychczasowemu wynagrodzenia za pomoc z urzędu. W tej sytuacji, gdyby nowemu pełnomocnikowi zostało przyznane wynagrodzenie, to dotychczasowemu nie będzie ono przysługiwać, ewentualnie byłaby to kwestia ich wzajemnych rozliczeń.

Czytaj więcej

Adwokat może zrezygnować z urzędówek. Radca prawny nie

Adwokatka nie dała za wygraną, a rozpatrując jej zażalenie o zasądzenie jej 2400 zł plus VAT, Sąd Rejonowy we Włocławku w osobie sędziego Rafała Romatowskiego powziął wątpliwości, które zawarł w pytaniu prawnym do SN: Czy zwolnienie przez Okręgową Radę Adwokacką występującego w postępowaniu pełnomocnika procesowego strony, ustanowionego przez sąd z urzędu, oraz wyznaczenie w jego miejsce samodzielnie przez ORA nowego pełnomocnika z urzędu bez uprzedniego wniosku sądu o jego wyznaczenie, jest prawnie skuteczne?

Sygnatura akt: III CZP 15/23

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku