Zmiany w legitymacji adwokackiej - niewykonujący zawodu musi ją zwrócić

Nowe zasady korzystania z legitymacji adwokackiej wymagają jej zwrócenia, gdy nawet na krótko było się zawieszonym w wykonywaniu profesji. A to rodzi problemy.

Publikacja: 08.02.2023 03:00

Zmiany w legitymacji adwokackiej - niewykonujący zawodu musi ją zwrócić

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

W pierwszym paragrafie uchwały Naczelnej Rady Adwokackiej z 8 grudnia 2022 r. ws. legitymacji adwokackich, aplikantów adwokackich oraz prawników zagranicznych wskazano, że „legitymacja jest dokumentem stwierdzającym, że osoba wymieniona w jej treści jest adwokatem” oraz że należy ona do danej izby adwokackiej. Dalej wskazano, że „adwokat posługuje się legitymacją wyłącznie w celach związanych z wykonywaniem zawodu”.

– W konsekwencji wprowadzono rodzący po stronie okręgowych rad adwokackich biurokratyczny i trudny do wyegzekwowania mechanizm zwrotu legitymacji przez tych adwokatów, którzy z różnych przyczyn nie wykonują zawodu – mówi Rafał Dębowski, członek Naczelnej Rady Adwokackiej oraz jej były sekretarz. – Dlaczego adwokat niewykonujący zawodu, który jest delegatem na zgromadzeniu izby przy sprawdzaniu obecności, nie może posłużyć się legitymacją tak jak wszyscy inni adwokaci? – pyta.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego