O czym klient prawnika wiedzieć powinien

Adwokat i radca prawny powinni podać z góry cenę swojej usługi, a jeśli nie da się jej określić przed wykonaniem usługi, to wskazać sposób jej obliczenia

Publikacja: 08.05.2010 04:53

O czym klient prawnika wiedzieć powinien

Foto: www.sxc.hu

Ustawa o świadczeniu usług wprowadzająca w Polsce reguły unijnej dyrektywy nakłada na usługodawców, w tym prawników, nowe obowiązki.

Dotyczą one zwłaszcza informowania klientów o prowadzonej działalności. Informacja ma być im pomocna w dokonaniu wyboru profesjonalisty. Wymogi te obejmują nie tylko adwokatów i radców, ale także prawników spoza korporacji.

Klient może zatem zażądać, aby prawnik przedstawił mu prowadzoną przez siebie praktykę (czy to indywidualnie, czy w spółce). [b]Ma również prawo zapytać o ewentualność wystąpienia konfliktu interesów podczas świadczenia mu pomocy prawnej oraz o sposób uniknięcia takiej sytuacji.[/b]

[srodtytul]Zgodnie z zasadami wykonywania zawodu[/srodtytul]

Prawnicy korporacyjni mogą rozpowszechniać informacje o swoich usługach, których celem jest ich promocja, tylko w zakresie i w sposób zgodny z zasadami wykonywania zawodu uregulowanymi w kodeksach etycznych.

Przed zawarciem pisemnej umowy z klientem albo jeśli takiej się nie podpisuje przed rozpoczęciem świadczenia usługi prawnik powinien przekazać interesantowi zestaw podstawowych informacji. Ma to uczynić w miejscu zawarcia umowy czy świadczenia usługi, czyli w swojej kancelarii. W grę wchodzą również jego strona internetowa, a także materiały informacyjne dostarczone klientowi.

[srodtytul]Konieczne dane [/srodtytul]

Pakiet wymaganych danych obejmuje informacje o firmie oraz o samej usłudze. Chodzi o adres siedziby lub miejsca wykonywania działalności, o numer w rejestrze albo w ewidencji działalności gospodarczej, gdzie prawnik jest zarejestrowany jako przedsiębiorca. Powinien podać klientowi adres poczty elektronicznej lub inny adres bądź numer umożliwiający bezpośredni kontakt z nim. Wymagany jest też numer identyfikacyjny, którym prawnik posługuje się na potrzeby podatku od towarów i usług.

Adwokat i radca ma obowiązek wskazać samorząd zawodowy, do którego należy, oraz przedstawić się klientowi swoim tytułem zawodowym.

[srodtytul]Opis i cena[/srodtytul]

Przepisy wymagają, by prawnik opisał także główne cechy świadczonej usługi oraz jej cenę, jeżeli jest ustalona. Trzeba też poinformować o obowiązkowym ubezpieczeniu i o zasięgu terytorialnym polisy. Klient powinien uzyskać również informacje o gwarancjach jakości wykonanej usługi, niewymaganych przez prawo.

Ponadto na życzenie klienta prawnik ma poinformować go o sposobie obliczenia ceny za usługę, jeżeli tej nie ustalono wcześniej lub gdy nie ma możliwości podania jej z gry w dokładnej wysokości. [b]Konsument ma też prawo dowiedzieć się o przepisach regulujących wykonywany przez prawnika zawód oraz o kodeksach dobrych praktyk, które go obowiązują.[/b]

[ramka][b]Kodeksy etyczne: informacje o radach i adwokatach[/b]

[b]Radca prawny może m.in. informować o:[/b] życiorysie, tytułach i stopniach zawodowych, kwalifikacjach, doświadczeniu i umiejętnościach, preferowanych zakresach praktyki, formie prawnej wykonywania zawodu, formie kontaktu, zasadach kształtowania wynagrodzenia za świadczone usługi, wysokości ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, gwarancjach usługowych, których udziela.

[b]Adwokaci mogą informować m.in. o:[/b] rodzaju i zakresie świadczonej pomocy prawnej, ze wskazaniem preferowanych dziedzin prawa, publikacjach, posiadanych kwalifikacjach innych niż prawnicze. Wyłącznie na życzenie lub w ofercie do potencjalnego klienta o stawkach wynagrodzeń i metodach ich obliczania oraz wysokości ubezpieczenia OC.[/ramka]

[ramka] [b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/05/07/o-czym-klient-prawnika-wiedziec-powinien/]SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ[/link][/b] [/ramka]

Ustawa o świadczeniu usług wprowadzająca w Polsce reguły unijnej dyrektywy nakłada na usługodawców, w tym prawników, nowe obowiązki.

Dotyczą one zwłaszcza informowania klientów o prowadzonej działalności. Informacja ma być im pomocna w dokonaniu wyboru profesjonalisty. Wymogi te obejmują nie tylko adwokatów i radców, ale także prawników spoza korporacji.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce