Andrzej Zwara, prezes NRA: Zmiany ciągle trwają

Andrzej Zwara prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w rozmowie z Katarzyna Borowską

Publikacja: 26.11.2013 08:48

80 proc. delegatów chciało, żeby został pan na drugą kadencję. Zaskoczyło to pana?

Andrzej Zwara:

Bardzo chciałem wygrać, żeby móc kontynuować rozpoczęte w tej kadencji zadania.

Trzy lata temu wygrał pan o włos...

Chyba zaakceptowano mój styl pracy, zaangażowanie w to, co się robi. Może czasem z błędami, ale uczciwie.

Wypominano panu także zaangażowanie polityczne.

Ten zarzut padał też trzy lata temu. Wówczas uczciwie wskazałem, że jestem członkiem PO. Obiecałem, że będę w swoich działaniach apolityczny. Tak też się stało. Nie było przez te lata żadnego działania, które można by uznać za zaangażowane politycznie, ani konfliktu interesu. A gdyby taki powstał, rozstrzygnąłbym go na korzyść adwokatury.

Obiecywał pan zwiększenie pól aktywności zawodowej adwokatów. Jakie to pola?

Będziemy starali się pozyskać dla nich uprawnienia do występowania przed Urzędem Patentowym w sprawach znaków towarowych, czy też do wykonywania czynności, dziś zastrzeżonych dla notariuszy. Chodzi np. o sporządzanie protokołów zgromadzeń spółek prawa handlowego, możliwość uwierzytelniania odpisów i kopii dokumentów. To oczywiście nie zniweluje skutków kryzysu, ale w związku z napływem coraz większej ilości młodych prawników – pozwoli na zwiększenie ilości zajęć.

Podczas zjazdu mówiono m.in. o wprowadzeniu przymusu adwokackiego już od poziomu sądu okręgowego.

Ten postulat wydaje się słuszny. W sądach okręgowych sprawy mają taki poziom skomplikowania, że wsparcie profesjonalisty byłoby przydatne.

Zjazd zobowiązał NRA do określenia zasad dotyczących reklamy. Będzie liberalizacja?

Najważniejsze będzie określenie, co jest reklamą, a co dopuszczalną informacją. Musimy to wyraźnie zdefiniować, by nie było wątpliwości, czy np. uczestnictwo w panelach, debatach nie jest już zakazaną reklamą. Czasem budzi to wątpliwości. Uchwała programowa wskazała też, co powinniśmy mieć na uwadze, definiując zakres informacji niedopuszczalnej z punktu widzenia zasad etycznych, podważającej zaufanie publiczne do adwokatury, mogącej prowadzić do naruszenia tajemnicy adwokackiej, a także nierzetelnej i naruszającej normy, jakie obowiązują w relacjach między adwokatami. Co ważne, delegaci uznali za dopuszczalne publikowanie w Internecie informacji o prowadzonej działalności.

NRA ma także określić zasady uzyskiwania specjalizacji.

Nie można mieć wiedzy i doświadczenie z wszystkich dziedzin prawa. Dziś następuje więc faktyczna specjalizacja. Chcemy doprecyzować zasady posługiwania się tytułem specjalisty, tak by z jednej strony nie było niepotrzebnych wewnętrznych ograniczeń, ale z drugiej wprowadzić mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami.

Przekonywał pan na zjeździe, że wybór pana, czyli kontynuacja, to zmiana. Co się więc zmieni?

Zmiany zapoczątkowane trzy lata temu ciągle trwają. Pewne procesy wymagają czasu. Musimy doprowadzić do zmiany stawek taks w sprawach z urzędu i z wyboru, zakończyć starania o reformę systemu pomocy prawnej z urzędu. Będą to ważne zmiany dla środowiska, ale i wymiaru sprawiedliwości. Nowe projekty to m.in. edukacja prawnicza, by uświadamiać młodym ludziom potrzebę i zalety korzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce