Adwokat Łukasz Wydra: Nowa postać adwokatury

Adwokatura jest powszechnie postrzegana jako dawca pomocy prawnej w sprawach karnych. To widzenie mocno przestarzałe i stereotypowe. Należy je zmienić – uważa prawnik Łukasz Wydra.

Aktualizacja: 12.11.2016 10:47 Publikacja: 12.11.2016 07:00

Adwokat Łukasz Wydra: Nowa postać adwokatury

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Obrony w sprawach karnych to ważny, lecz tylko jeden z segmentów palestry. Znika z pola widzenia działalność adwokatów w obsłudze fuzji i przejęć, prowadzenia skomplikowanych arbitraży gospodarczych, doradztwa w zakresie prawa energetycznego, które to sfery mają być zarezerwowane dla zaprzyjaźnionego samorządu radców prawnych. Zgodnie z art. 1 ustawy–Prawo o adwokaturze powołana jest ona do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa. Trzeba mieć na względzie, że adwokaci niezmiennie dbają o standardy poszanowania praw i wolności obywatelskich. Wspierają organizacje pozarządowe, pracują w komisjach afiliowanych przy organach adwokatury, biorą udział w misjach zagranicznych. Emanacją dbałości o standardy ochrony praw jest codzienne świadczenie pomocy prawnej z urzędu czy ogólnopolskie akcje pro bono (w zdecydowanie zbyt dużym wymiarze, zob. „Adwokat w trendy abonamencie", „Rz" z 5 października 2016). Nie ustaje dyskusja nad zmianą takiego odbioru adwokatury w świadomości społecznej. Istotnie, zachodzi potrzeba silniejszego zaakcentowania aktualnej obecności adwokatury w pewnych dostępnych już segmentach. Podobnie, powinna świadczyć swe usługi i wykonywać zawód w formach dotychczas dla niej niezastrzeżonych. Tego bowiem wymaga stale zmieniający się rynek i rzeczywistość gospodarcza.

Pozostało 88% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok