Podatniczka będzie musiała złożyć zeznanie PIT-36 oraz załącznik do tego zeznania PIT/ZG. Przychody, koszty oraz dochody polskie wykaże odpowiednio w pozycjach 45, 46 i 47 części D.1 (dochody/straty ze źródeł przychodów) zeznania PIT-36.
Dochody z pracy w Szwecji wykaże w części H zeznania (obliczenie podatku), w wierszu „dochody osiągnięte za granicą” – pozycja 168.
Następnie sama musi obliczyć podatek, uwzględniając metodę unikania podwójnego opodatkowania przewidzianą przez umowę polsko-szwedzką. Jest to metoda wyłączenia z progresją (art. 22 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania). Zgodnie z nią podstawę opodatkowania stanowi jedynie dochód polski, jednakże stawka podatkowa ustalana jest z uwzględnieniem dochodów szwedzkich.
W praktyce wygląda to następująco. W poz. 167 zeznania PIT-36 podatniczka wykaże dochód polski. W poz. 168 należy wykazać dochody szwedzkie. Oblicza się je następująco: przychody brutto pomniejsza się o kwotę stanowiącą 30 proc. diet przysługujących z tytułu zagranicznej podróży służbowej (diety oblicza się za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatniczka pozostawała w stosunku pracy). Uzyskaną kwotę przelicza się na złote. Podatniczka otrzymywała wynagrodzenie w banku zagranicznym, dlatego zastosuje do ww. przeliczenia kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Od uzyskanej kwoty przeliczonej na złote odejmujemy tzw. pracownicze koszty uzyskania przychodu, tj. 111,25 zł miesięcznie. Tak uzyskaną kwotę dochodu wpisujemy do pozycji 168 zeznania PIT-36 oraz do pozycji 9 załącznika PIT/ZG.
Następnie przystępujemy do obliczenia kwoty podatku, która zostanie wpisana do poz. 171 zeznania. Sumujemy dochody polskie i szwedzkie (poz. 167 plus poz. 168). Od tej sumy obliczamy hipotetyczny podatek według polskiej skali.