Rekordowe plany wzrostu płac

Aż sześć na dziesięć średnich i dużych firm planuje podwyżki wynagrodzeń w 2022 r. Rekordowa może być ich wysokość, sięgająca nawet 13 procent.

Publikacja: 17.12.2021 11:55

Rekordowe plany wzrostu płac

Foto: Adobe Stock

Foto: materiały prasowe

Dzisiaj żaden pracodawca nie odważy się na obniżki płac-wynika z ogłoszonego w piątek badania International Business Report prowadzonego przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton. Aż 59 proc. ankietowanych przez nią średnich i dużych firm planuje w przyszłym roku dać pracownikom podwyżkę.

To rekord w 13-letniej historii tego badania, i to znaczący. Dotychczas najwyższy wynik odnotowano w 2018 r., gdy wzrost średniego poziomu płac w nowym roku zapowiadało 42 proc. firm. Teraz plany podwyżkowe na kolejny rok ma o połowę więcej pracodawców niż rok wcześniej (39 proc.), gdy w prognozach na 2021 r. pojawiały się również zapowiedzi obniżania wynagrodzeń (6 proc.). Teraz żadna z badanych firm takiego kroku nie przewiduje.

Czytaj więcej

Giełdowe spółki dopieszczają menedżerów. Zarobki wciąż rosną

Zdaniem ekspertów Grant Thornton, rekordowa może być wysokość przyszłorocznego wzrostu płac- sięgająca nawet 13 proc. Firma obliczyła ten poziom podwyżek na podstawie swojego wskaźnika, obrazującego ogólną skłonność firm do podwyżek, który w ostatnich latach bardzo dobrze korelował z danymi GUS o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw (wykres poniżej).

- Jeśli podobnie będzie w 2022 roku, możemy spodziewać się skokowego wzrostu dynamiki wynagrodzeń. To znaczy sięgnie ona – w ujęciu nominalnym – poziomu około 13 proc. rocznie- twierdzi Jacek Kowalczyk, dyrektor marketingu i PR w Grant Thornton. Zastrzega jednak, że realny wzrost będzie, co najmniej o połowę niższy, jeśli sprawdzą się prognozy dotyczące 5-7 proc. inflacji w 2022 roku.

Skala planowanych podwyżek jest związana również z wyższymi niż przed pandemią planami dotyczącymi wzrostu zatrudnienia- 36 proc. badanych przez Grant Thornton średnich i dużych firm przewiduje w 2022 r. wzrost zatrudnienia (wobec 24 proc. przed rokiem) a do 12 proc., czyli o 5 pkt. proc zmalał odsetek tych, które zamierzają je zmniejszać.

Jak komentuje Monika Smulewicz, partner w Grant Thornton, deklaracje pracodawców dotyczące wzrostu zatrudnienia i wynagrodzeń to optymistyczne dane dla prognoz makroekonomicznych dla polskiej gospodarki. Dla samych pracodawców to jednak zapowiedź tego, że przyszły rok będzie trudny – zarówno w obszarze finansowym (rosnące koszty pracy), jak też kadrowym (duża liczba rekrutacji przy ograniczonej liczbie kandydatów).

Czytaj więcej

Niskie płace w górę najszybciej. Ile naprawdę zarabiają Polacy
Wynagrodzenia
Tempo wzrostu wynagrodzeń w polskiej gospodarce zwalnia. Dane gorsze od prognoz
Wynagrodzenia
Pracodawcy znowu zapłacą więcej za zdrowie swoich pracowników
Wynagrodzenia
Pakiety medyczne dla pracowników będą coraz droższe
Wynagrodzenia
Płace mężczyzn skutecznie uciekają zarobkom kobiet
Wynagrodzenia
Dane GUS o płacach w firmach najsłabsze od roku. "A to niespodzianka!"