W latach 90., jako świeżo upieczona literaturoznawczyni, Wiera Meniok dostała propozycję poprowadzenia wykładów z historii literatury polskiej XX wieku. Wtedy też zaczął kiełkować w jej umyśle pomysł przywrócenia mieszkańcom Drohobycza pamięci o Brunonie Schulzu. Tę fascynację przejął od niej ówczesny narzeczony, a później mąż Igor Meniok. Wspólnie zaczęli podejmować na Ukrainie liczne schulzowskie inicjatywy.
W 2002 r. na Państwowym Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki w Drohobyczu powstało Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne, które wkrótce stało się zalążkiem schulzologii na Ukrainie. Rok później otwarto Muzeum Pokój Brunona Schulza.
W 2004 r. odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, w czasie którego toczą się również debaty na temat wspólnego dziedzictwa trzech narodów: Polaków, Ukraińców i Żydów.
Po śmierci męża w 2005 r. Wiera Meniok samodzielnie stanęła na czele Fundacji Muzeum i Festiwal Brunona Schulza. Kontynuowała także badania nad twórczością drohobyckiego pisarza i literaturą polską. Obecnie może się poszczycić ponad 70 publikacjami naukowymi, wykłada też teorię przekładu na filologii polskiej.
Partnerem Głównym Nagrody jest Forum Ekonomiczne w Krynicy