Nagroda „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia za zbiórkę, zakup, remont i dostarczenie blisko 300 aut transportowych dla Ukrainy

Mateusz „Exen” Wodziński, pomysłodawca akcji „Terenówki na front”, został w 2024 r. laureatem nagrody przyznawanej przez „Rzeczpospolitą”. To już XXIV edycja nagrody.

Publikacja: 03.12.2024 19:39

Mateusz „Exen” Wodziński z Nagrodą "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia

Mateusz „Exen” Wodziński z Nagrodą "Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia

Foto: Cezary Piwowarski

Mateusz „Exen” Wodziński od wybuchu wojny w Ukrainie organizuje akcję „Terenówki na front”. Zbiera pieniądze, kupuje, remontuje i dostarcza na ukraiński front samochody terenowe dla walczących żołnierzy. Kupił ich już blisko 300. Mateusz Wodziński pokazuje, jak wiele może zrobić jednostka, jeżeli ma pomysł i prowadzi konsekwentne działania.

Wśród wyróżnionych Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia są działacze społeczni, pisarze, historycy, politycy z całego regionu. Zawsze, bez wyjątku, ludzie wybitni, patrioci swoich ojczyzn. Jest w nich ten sam dostojny rys. W tym roku wyróżniamy człowieka, który po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę najpierw chciał wyrazić swoją wdzięczność walczącym sąsiadom, a potem – do dziś – swój cały czas poświęca pomocy żołnierzom walczącym na froncie.

Czytaj więcej

Mateusz "Exen" Wodziński: Chcę wsparciem podziękować Ukraińcom

Mobilizowanie polskiego społeczeństwa

Kapituła Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia uzasadniła przyznanie tegorocznej nagrody następująco: „Za konsekwentne i odważne wspieranie żołnierzy ukraińskich walczących z najazdem rosyjskim poprzez zakup i dostawę niemal 300 aut terenowych za środki pozyskane ze zbiórki publicznej. Za nieustanne mobilizowanie społeczeństwa polskiego do pomocy Ukraińcom oraz cierpliwe tłumaczenie, jak ważne jest utrzymanie wsparcia dla ich walki. I wreszcie za codzienne demonstrowanie, jak dużo może zrobić działająca z determinacją jednostka”.

– Nagroda im. Jerzego Giedroycia to wyróżnienie dla osób, które pogłębiają dialog między narodami Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Maciej Maciejowski, prezes Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej”. – Tegoroczny laureat to człowiek, który zamienił słowo w czyn i pokazał, jak wiele można zrobić, nawet jeżeli nie stoją za nami instytucje i wielkie firmy. Mateusz „Exen” Wodziński jest dla mnie inspiracją.

Michał Szułdrzyński i Mateusz „Exen” Wodziński

Michał Szułdrzyński i Mateusz „Exen” Wodziński

Foto: Cezary Piwowarski

– Szanowni państwo, to dla mnie niezwykły zaszczyt przywitać państwa na tej uroczystości jako redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” – mówił Michał Szułdrzyński, przewodniczący Kapituły Nagrody im. Jerzego Giedroycia. – Redaktorzy naczelni się zmieniają, ale tytuł trwa już ponad sto lat. Trwa też przywiązanie „Rzeczpospolitej” do idei Jerzego Giedroycia i trwa ta nagroda już grubo ponad dwie dekady. I nie tylko trwa, ale w obecnej sytuacji geopolitycznej z każdym rokiem nabiera nowego znaczenia. I dziś, miesiąc po wyborze Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych, gdy świat zastanawia się, co teraz zrobi Ameryka, czy dalej będzie wspierać Ukrainę, wiemy, że przywiązanie Polski do suwerenności Ukrainy, czego uczył Giedroyć, jest warunkiem suwerenności Polski. I to jest właśnie sednem tej nagrody, w której wyróżniamy osoby, które czasem piórem, badaniami, słowem, a czasem czynem wcielają w życie wciąż aktualny program Księcia z Maisons-Laffitte. Dziękuję bardzo za państwa obecność!

Za wolność naszą i waszą

Laudację wygłosił Wojciech Konończuk, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

Czytaj więcej

Decydują się losy naszego regionu, musimy działać!

– Wodziński, nie podejrzewając, rozpoczął długą, bo trwającą już ponad dwa i pół roku podróż – powiedział Wojciech Konończuk. W jej trakcie on i wspierający go wolontariusze – za środki pochodzące z publicznej zbiórki – dostarczyli armii ukraińskiej 284 samochody terenowe. Stworzył jedną z największych oddolnych inicjatyw pomocy Ukrainie. Od wybuchu pełnoskalowej wojny powstały tysiące mniejszych lub większych obywatelskich inicjatyw pomocy Ukrainie. Czyż nie jest to praktyczne zastosowanie idei Jerzego Giedroycia, „Kultury” i ich wielkich poprzedników? „Exen” Wodziński nieustannie mobilizuje nas do pomocy Ukraińcom, choć dzisiaj jest to znacznie trudniejsze niż w 2022 r. Cierpliwie, a czasami zupełnie niecierpliwie, tłumaczy, jak ważne – dla Ukrainy, ale i dla Polski – jest utrzymanie wsparcia dla ukraińskiej walki. „Exen” i inni polscy wolontariusze są jednymi z tych Polaków, którzy swym uporem, ofiarnością i wiarą podtrzymują na polskich sztandarach jak najbardziej aktualne hasło „Za wolność waszą i naszą”. Kapituła Nagrody im. Jerzego Giedroycia jednogłośnie przyznała nagrodę Mariuszowi Wodzińskiemu. W jego osobie w symboliczny sposób honorujemy również wielki obywatelski ruch pomocy Ukrainie.

Przywilej polityka

Redakcja „Rzeczpospolitej” ustanowiła nagrodę w 2001 r., w pierwszą rocznicę śmierci znakomitego redaktora i polityka, twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu.

Wyróżnienie mogą otrzymać osoby lub instytucje kierujące się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej.

Gala, którą poprowadził Bogusław Chrabota, odbyła się w odrestaurowanym Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na placu Krasińskich w Warszawie. Tradycyjnie otworzył ją wiersz Agnieszki Osieckiej „Przywilejem polityka jest…”, który zinterpretowała wybitna aktorka Maja Komorowska.

Maja Komorowska

Maja Komorowska

Foto: Cezary Piwowarski

Jak poinformowała Hanna Wawrowska, sekretarz kapituły, do nagrody nominowani byli także: Bartosz Cichocki, były ambasador Polski w Kijowie, który w najtrudniejszym okresie po agresji Rosji na Ukrainę koordynował pomoc wojenną i humanitarną dla Ukrainy; Konrad R. Fijołek, prezydent Rzeszowa, od wybuchu wojny w Ukrainie zaangażowany w pomoc dla uchodźców; dr Wiera Meniok, prezes Fundacji Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu, a także dyrektor Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu; Alvydas Nikžentaitis, litewski historyk, jeden z najaktywniejszych rzeczników porozumienia polsko-litewskiego, m.in. prezes Forum Litwa–Polska im. Jerzego Giedroycia; Ewa Ośniecka-Tamecka, prorektor Kolegium Europejskiego w Natolinie, m.in. polska negocjatorka w procesie przygotowywania traktatu lizbońskiego; Iwona i Adam Reichardt, którzy stworzyli pismo anglojęzyczne propagujące polską myśl polityczną na Wschodzie z uwzględnieniem tradycji kultury, polskiej myśli sowietologicznej i prometeizmu – „New Eastern Europe”; Rasa Rimickaitė, która w tym roku zakończyła misję dyplomatyczną jako attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce, kulturoznawczyni, teatrolożka, tłumaczka, działaczka na rzecz kultury, wykładowczyni literatury i kultury litewskiej; Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, który pochodząc z Lubaczowa, stara się łączyć świat polski, żydowski i ukraiński. Po wybuchu wojny w Ukrainie przez dwa miesiące pracował na granicy z Ukrainą razem z Fundacją Folkowisko, sprowadzał amerykańskich polityków, biznesmenów i filantropów na granicę i namawiał ich do pomocy politycznej i finansowej dla napadniętej Ukrainy.

Dotychczasowi laureaci Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia

Pierwszym laureatem nagrody był prof. Jerzy Kłoczowski, twórca Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie. Nagrodzeni zostali też: Zbigniew Gluza i Ośrodek Karta (2002), Andrzej Przewoźnik (2003), Marek Karp i Ośrodek Studiów Wschodnich (2004), Natalia Gorbaniewska (2005), Jerzy Pomianowski (2006), Bohdan Osadczuk (2007), Krzysztof Czyżewski (2008), Zygmunt Berdychowski (2009), Agnieszka Romaszewska-Guzy (2010), Tomasz Pietrasiewicz (2011), Andrzej Nowak oraz Timothy Snyder (2012), Jan Malicki (2013), Paweł Kowal (2014), Tomas Venclova i Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego (2015), Bogumiła Berdychowska i Myroslav Marynovych (2016), Andrzej Sulima Kamiński i Leon Tarasewicz (2017), Adolf Juzwenko (2018), prof. Jacek Majchrowski oraz Mykoła Kniażycki (2019), Andrej Chadanowicz (2020), Andżelika Borys i Andrzej Poczobut (2021), Ołena i Wołodymyr Zełenscy (2022), Igor Cependa i Stanisław Stępień (2023).

Kapituła Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia

Kapitułę nagrody tworzą: Anna Bernhardt, Bogumiła Berdychowska, Zygmunt Berdychowski, Czesław Bielecki, ks. Adam Boniecki, Andżelika Borys, Igor Cependa, Andrej Chadanowycz, Bogusław Chrabota, Krzysztof Czyżewski, Grzegorz Gauden, Zbigniew Gluza, Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego, Adolf Juzwenko, Andrzej Sulima Kamiński, Mykoła Kniażycki, Wojciech Konończuk, Paweł Kowal, Irena Lasota, Jacek Majchrowski, Tomasz Makowski, Jan Malicki, Myrosław Marynowycz, Andrzej Nowak, Krzysztof Piesiewicz, Tomasz Pietrasiewicz, Andrzej Poczobut, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Radosław Sikorski, Timothy Snyder, Stanisław Stępień, Michał Szułdrzyński (przewodniczący kapituły), Leon Tarasewicz, Tomas Venclova, Hanna Wawrowska (sekretarz kapituły), Ołena i Wołodymyr Zełenscy.

Patroni i partnerzy Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy
Partnerzy główni: Gdańsk, Żabka Group
Partnerzy wspierający: Biblioteka Narodowa, Forum Ekonomiczne Karpacz, Sopot
Partnerzy Nagrody: BBI Development, Instytut Literacki, Ośrodek Karta, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Partnerzy medialni: „Plus Minus”, „Życie Regionów”, „Historia UważamRze”
Organizatorzy: „Rzeczpospolita" i portal rp.pl 

Mateusz „Exen” Wodziński od wybuchu wojny w Ukrainie organizuje akcję „Terenówki na front”. Zbiera pieniądze, kupuje, remontuje i dostarcza na ukraiński front samochody terenowe dla walczących żołnierzy. Kupił ich już blisko 300. Mateusz Wodziński pokazuje, jak wiele może zrobić jednostka, jeżeli ma pomysł i prowadzi konsekwentne działania.

Wśród wyróżnionych Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia są działacze społeczni, pisarze, historycy, politycy z całego regionu. Zawsze, bez wyjątku, ludzie wybitni, patrioci swoich ojczyzn. Jest w nich ten sam dostojny rys. W tym roku wyróżniamy człowieka, który po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę najpierw chciał wyrazić swoją wdzięczność walczącym sąsiadom, a potem – do dziś – swój cały czas poświęca pomocy żołnierzom walczącym na froncie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rozmowa
Mateusz "Exen" Wodziński: Chcę wsparciem podziękować Ukraińcom
Społeczeństwo
Decydują się losy naszego regionu, musimy działać!
Społeczeństwo
Jaka będzie zima 2024/2025? Najnowsza prognoza długoterminowa od grudnia do marca
Społeczeństwo
CERT Polska kontra Meta. Ostrzeżenie przed oszustwami zablokowane; "nie ma na to naszej zgody"
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Społeczeństwo
Nawet 20 cm śniegu. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami. Najnowsza pogoda na weekend
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska