Fundusz umieścił Księżyc na liście - jak napisano w komunikacie - "ze względu na początek nowej ery kosmicznej oraz fakt, że na Księżycu znajduje się ponad 90 historycznych miejsc związanych z obecnością człowieka na tym obszarze".
Odcisk buta Neila Armstronga i pamiątkowy dysk z gałązką oliwną
Wśród tych miejsc znajduje się Baza Tranquility, gdzie 20 lipca 1969 roku wylądowali członkowie załogi Apollo 11 Neil Armstrong i Buzz Aldrin. W miejscu lądowania zachował się odcisk buta Armstronga, a także ponad 100 innych artefaktów z misji.
- Po raz pierwszy Księżyc znalazł się na liście, aby odzwierciedlić pilną potrzebę rozpoznania i zachowania artefaktów świadczących o pierwszych krokach ludzkości poza Ziemią, decydującym momencie w naszej wspólnej historii – powiedziała, cytowana w komunikacie prasowym prezes i dyrektor generalna World Monuments Fund Bénédicte de Montlaur. Zwróciła uwagę, że symbolem tego dziedzictwa jest m.in. pozostawiony przez Armstronga i Aldrina dysk pamiątkowy, zawierający przesłanie od liderów 74 krajów oraz złoty symbol gałązki oliwnej.
„Mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości”
Głównym celem misji Apollo 11 było załogowe lądowanie na Księżycu i powrót na Ziemię. Załoga przeprowadziła również badania naukowe powierzchni naszego naturalnego satelity i rozmieściła kamerę w celu przesyłania sygnałów na Ziemię. Armstrong i Aldrin spędzili na powierzchni Księżyca 21 godzin i 36 minut. Poznawali topografię, wykonywali dokumentację zdjęciową oraz zbierali skalne próbki. To wtedy, podczas telewizyjnej transmisji padły wypowiedziane prze Neila Armstronga słowa: "To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".
Czytaj więcej
Jaki był wkład nazistów w lądowanie na Księżycu, co naprawdę powiedział Armstrong, dlaczego transmisja była złej jakości, a jeden z członków misji przyjął na miejscu komunię świętą