5 stycznia - Michał Marusik zastąpił Janusza Korwin-Mikkego na stanowisku prezesa Kongresu Nowej Prawicy.
Foto: Fotorzepa/Łukasz Solski
8-18 stycznia - protesty górników na Górnym Śląsku
Foto: Bloomberg
9 stycznia - W wieku 68 lat zmarł Józef Oleksy, były polski premier i marszałek Sejmu
Foto: Fotorzepa/Michał Walczak
10 stycznia - Polska (w składzie: Agnieszka Radwańska i Jerzy Janowicz) pokonała 2:1 Stany Zjednoczone (Serena Williams i John Isner) w finale Pucharu Hopmana, turnieju tenisowego uznawanego za nieoficjalne mistrzostwa świata w grze mieszanej.
Foto: AFP
1 lutego - Po dogrywce w meczu Polska - Hiszpania , Polacy zdobyli brązowy medal mistrzostw świata w piłce ręcznej Katar 2015.
Foto: AFP
4 lutego – marszałek Sejmu Radosław Sikorski ustanowił datę wyborów prezydenckich na 10 maja
Foto: Fotorzepa/Łukasz Solski
5 lutego – prezydent Bronisław Komorowski ogłosił swój start o reelekcję w wyborach prezydenckich w 2015
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
8 marca – otwarcie pierwszego odcinka drugiej linii warszawskiego metra.
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
10 maja – I tura wyborów prezydenckich. Żaden z kandydatów nie uzyskał minimum połowy głosów, do II tury przeszli Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.
Foto: Fotorzepa
24 maja – II tura wyborów prezydenckich; kandydat PiS Andrzej Duda zwyciężył w wyborach otrzymując 51,55% głosów ważnych (8 630 627 głosów), pokonując urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, który otrzymał 48,45% głosów ważnych (8 112 311 głosów).
Foto: Fotorzepa/Roman Bosiacki
8 czerwca – przez południe Polski przeszła trąba powietrzna.
Foto: Fotorzepa/Roman Bosiacki
13 czerwca - Była premier Hanna Suchocka otrzymała w Bratysławie z rąk prezydenta Słowacji Andreja Kiski międzynarodową nagrodę św. Wojciecha, przyznawaną za zasługi dla pokoju, wolności i współpracy w Europie
Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
18 czerwca - Aleksandra Zemke zdobyła nagrodę World Summit Youth Award, przyznawaną najlepszym projektom wykorzystującym internet i nowe technologie do wspierania wyznaczonych przez ONZ Milenijnych Celów Rozwoju.
Foto: YouTube(kadr z filmu)
19 lipca - Przez Polskę przeszła potężna nawałnica, gwałtowne burze i intensywne opady deszczu. Zmarła 1 osoba, a 14 zostało rannych.
Foto: Fotorzepa/Łukasz Solski
29 lipca - W wieku 65 lat w wyniku komplikacji pooperacyjnych zmarł Jan Kulczyk, polski przedsiębiorca i właściciel przedsiębiorstwa Kulczyk Holding
Foto: Fotorzepa/Tomasz Jodłowski
1 sierpnia - Podczas Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej w Cetniewie Polka Anita Włodarczyk ustanowiła wynikiem 81,08 metra rekord świata w rzucie młotem.
Foto: Fotorzepa/Piotr Nowak
6 sierpnia – koniec prezydentury Bronisława Komorowskiego. Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP i objął zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
6 września – przeprowadzono referendum ogólnokrajowe i frekwencja wyniosła 7,80% w związku z czym jego wynik był nieważny.
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
27 września - Agnieszka Radwańska wygrała tenisowy turniej Toray Pan Pacific Open 2015. Polka w finale pokonała Szwajcarkę Belindę Bencic 6:2, 6:2. Dla Radwańskiej był to 15. wygrany turniej w karierze.
Foto: AFP
28 września - W nocy doszło do wypadku polskiego autokaru w okolicach Brna w Czechach. 10 osób zostało rannych.
Foto: Fotorzepa/Michał Walczak
1 października – w Filharmonii Narodowej rozpoczął się XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w którym wzięło udział 78 pianistów z 20 państw.
Foto: Wikimedia Commons/GNU Free Documentation License/Chancellary of the President of Poland
4 października - „Nike” – polską nagrodę literacką – otrzymała Olga Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”.
Foto: Wikimedia Commons/Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International/Grzegorz Zygadło
8 października - W polskich zakładach chemicznych Grupy Kapitałowej Synthos S.A. w Kralupach Nad Wełtawą koło Pragi doszło do wybuchu. Dwie osoby zostały ranne.
Foto: Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 2.5 Generic (CC BY-SA 2.5)/Che
11 października - Polscy piłkarze po raz trzeci w historii, a drugi po grze w kwalifikacjach, zapewnili sobie udział w mistrzostwach Europy. Polska wygrała z Irlandią 2:1.
Foto: Fotorzepa/Piotr Nowak
14 października - Podczas otrzęsin na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy wybuchła panika, w wyniku której zmarły 2 osoby.
Foto: Fotorzepa/Roman Bosiacki
15 października - Porozumienie o finansowaniu budowy połączenia gazowego między Polską a Litwą podpisano w Brukseli.
Foto: Wikimedia Commons/Attribution 3.0 Unported (CC BY 3.0)/Jean-Pol GRANDMONT
21 października – Seong-Jin Cho z Korei Południowej zdobył złoty medal w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Foto: NIFC
25 października – odbyły się wybory parlamentarne w Polsce. Do Sejmu weszło 5 partii. Po raz pierwszy od 1989 roku zwycięski komitet wyborczy, PiS który zdobył 37,58% (235 mandatów), zdobył większość umożliwiającą sformowanie samodzielnego rządu, do Sejmu dostały się także: PO, Kukiz’15, Nowoczesna i PSL, a poza parlamentem znalazła się lewica.
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
25 października - Prezes partii KORWiN, europoseł Janusz Korwin-Mikke, został ukarany przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego za zakłócenie przebiegu sesji PE, m.in. przez wznoszenie ręki w hitlerowskim geście. Polak został wykluczony z prac PE na 10 dni oraz straci 10 diet.
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński
7 listopada - Po rezygnacji dotychczasowego prezesa – Janusza Piechocińskiego – Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego wybrała na tę funkcję Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
12 listopada - Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz podała swój rząd do dymisji.
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
12 listopada - Pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji i Senatu IX kadencji
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
12 listopada - Na Marszałka Sejmu wybrano Marka Kuchcińskiego
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
12 listopada - Na Marszałka Senatu wybrano Stanisława Karczewskiego.
Foto: Fotorzepa/Marian Zubrzycki
16 listopada – zaprzysiężenie Rady Ministrów Beaty Szydło i inauguracyjne posiedzenie rząd.
Foto: AFP
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
3 grudnia - Polski Trybunał Konstytucyjny na wniosek posłów orzekł na temat konstytucyjności grupy przepisów uchwalonej 25 czerwca 2015 roku Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, dotyczącej wyborów sędziów. TK orzekł ich częściową niezgodność z konstytucją RP uznając przepisy umożliwiające wybór przez poprzedni skład Sejmu RP 2 kandydatów w miejsce sędziów odchodzących już w trakcie nowej kadencji za sprzeczne z konstytucyjną, jednocześnie potwierdzając prawomocność wyboru trzech innych kandydatów i obligując Prezydenta RP do ich zaprzysiężenia oraz potwierdzając kadencje i sposób wyboru przewodniczącego TK i jego zastępcy. Wyrokowi TK sprzeciwiali się politycy PiS.
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
9 grudnia - Polski Trybunał Konstytucyjny na wniosek posłów, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Sądownictwa i Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego zbadał zgodność z konstytucją RP grupy przepisów uchwalonej 19 listopada 2015 roku zmiany Ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. TK orzekł, że z uwagi na niepełny skład nie może rozstrzygnąć o niekonstytucyjności samego sposobu zmiany, stwierdził jednak niekonstytucyjność nowych przepisów wpływających na obsadzenie stanowiska prezesa i wiceprezesa TK oraz uzależniających rozpoczęcie kadencji od Prezydenta RP i potwierdził własne orzeczenie z 3 grudnia stwierdzając, że Sejm RP nie mógł obsadzić 3 stanowisk sędziowskich, ponieważ zostały one obsadzone wcześniej. Ponownie wyrokowi TK sprzeciwiali się politycy PiS.
Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek
11 grudnia - Czterech Polaków, obywateli Białorusi, zostało odznaczonych medalami Pro Memoria przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, ministra Jana Ciechanowskiego podczas uroczystości w polskiej ambasadzie.
Foto: Wikimedia Commons/Attribution 2.5 Generic (CC BY 2.5)/Grzegorz Bąk
12 grudnia - Kilkadziesiąt tysięcy Polaków brało udział w demonstracjach zorganizowanych przez Komitet Obrony Demokracji wyrażając sprzeciw wobec ostatnich działań prezydenta Andrzeja Dudy i Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.
Foto: PAP serwis codziennny/Radek Pietruszka
13 grudnia - MARSZ WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI 2015 | MANIFESTACJA PIS 13 GRUDNIA - Po raz piąty PiS zorganizował 13 grudnia w Warszawie Marsz Wolności i Solidarności. Po raz pierwszy manifestacja miała jednak wydźwięk prorządowy.
Foto: PAP/Jacek Turczyk