19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 09:34 Publikacja: 18.10.2023 03:00
Małgorzata Niemczyk
Foto: PAP/Leszek Szymański
Sportowcy dość często pojawiają się na listach kandydatów w różnych wyborach. W parlamencie zasiadali już w przeszłości byli reprezentanci Polski w piłce nożnej Jan Tomaszewski, Roman Kosecki i Cezary Kucharski, były siatkarz Andrzej Szewiński, były koszykarz Maciej Zieliński czy mistrz olimpijski w rzucie młotem Szymon Ziółkowski.
Wielu sportowców próbowało swoich sił także w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Byli to m.in. Otylia Jędrzejczak, Tomasz Adamek, Maciej Żurawski. Im rozpoznawalność i sukcesy nie wystarczyły do zdobycia mandatu. Udało się za to Bogdanowi Wencie, który po zakończeniu kariery piłkarza ręcznego przez wiele lat z sukcesami trenował reprezentację Polski i VIVE Kielce. Teraz na dobre zajął się polityką i po kadencji europosła został prezydentem Kielc.
Trener, twórca sukcesów Adama Małysza i były prezes Polskiego Związku Narciarskiego startuje z list Koalicji Obywatelskiej jako kandydat niezależny.
Sponsorem związków sportowych powinien być niezależny biznes, a nie spółki Skarbu Państwa - uważa Jagna Marczułajtis-Walczak z Koalicji Obywatelskiej, była snowboardzistka, trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, posłanka na Sejm VII, VIII i IX kadencji.
Były piłkarz i trener, 63-krotny reprezentant Polski, przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki miasta stołecznego Warszawy, kandydat Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w rozmowie z Kamilem Kołsutem.
Polski sport pod rządami PiS-u miał się dobrze, większości jego ludzi ta władza nie przeszkadzała. Teraz będą musieli się nauczyć żyć w nowym otoczeniu.
Zmiana władzy może oznaczać spore zmiany dla polskiego sportu. Ministerstwo Sportu i Turystyki, które ostatnio wspierało nie tylko sport, czeka zapewne rewolucja.
Zdaniem większości Polaków były wiceminister sprawiedliwości w czasach rządów PiS, Marcin Romanowski powinien zostać sprowadzony do Polski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Opinia24 dla RMF FM.
Przed nami kolejne wybory. Czy i tym razem młodzi chętnie pójdą do urn i jaką decyzję podejmą. Czy głosowanie wśród młodych ludzi stało się modne? W podcaście „Szkoła na nowo” dr Jędrzej Witkowski z Centrum Edukacji Obywatelskiej, współautor podstawy programowej nowego przedmiotu edukacja obywatelska.
„Czy Pani/Pana zdaniem możliwa jest współpraca rządu, prezydenta i opozycji w działaniach związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Można podziękować prezydentowi i PiS za patologiczne rozprzężenie struktur państwowych, a PKW i ministrowi finansów za brak determinacji w nazywaniu po imieniu „zła” – mówi Piotr Prusinowski, sędzia SN, b. prezes Izby Pracy SN.
Nie ma racjonalnych powodów, by o ważności wyborów prezydenckich nie orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, jak to czyniła już kilkakrotnie.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Radykalna niemiecka prawica pragnie uczynić z kwestii imigracyjnej lejtmotyw kampanii wyborczej. Partie mainstreamowe wolą dyskusję na temat reanimacji gospodarki.
Lewica i prawica pójdą do wyborów prezydenckich podzielone i gotowe do wzajemnej kanibalizacji wewnątrz swoich obozów. Kto może cieszyć się z tego faktu? Ci co zawsze – Donald Tusk i Jarosław Kaczyński.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas