Marek Kozubal: Prezydent chce wzmocnić swoją pozycję. BBN wykorzystuje czas, gdy ministrowie zajęci są meblowaniem swoich urzędów

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego stara się wykorzystać czas zmiany władzy. Celem długodystansowym jest wzmocnienie pozycji ośrodka prezydenckiego.

Publikacja: 21.12.2023 18:40

Prezydent RP Andrzej Duda i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera na środowym posiedze

Prezydent RP Andrzej Duda i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera na środowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Belwederze w Warszawie

Foto: PAP/Paweł Supernak

Został on nakreślony w prezydenckim projekcie ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Dokument ten został przekazany do Sejmu w poprzedniej kadencji, ale nie zajął się nim nawet PiS. Niedawno prezydent przekazał go ponownie nowemu marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni.

O tym projekcie wspomniał Andrzej Duda w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. BBN wykorzystuje swoiste pięć minut, gdy ministrowie zajęci są meblowaniem swoich urzędów. W ministerstwie obrony narodowej trwa proces odwoływania dotychczasowych dyrektorów departamentów i biur.

Co zakłada prezydencki projekt działania państwa na wypadek zagrożenia?

Prezydencki projekt zakłada szereg zmian w funkcjonowaniu państwa przy założeniu, że może dojść do konfliktu zbrojnego z Rosją. O tym, że mamy trzy lata na przygotowanie się do potencjalnej konfrontacji mówi szef BBN Jacek Siewiera. Biuro prezydenta RP tłumaczy, że zmiany przygotowało m.in. w oparciu o doświadczenie z ćwiczeń przeprowadzonych w styczniu 2023 r. oraz „Zima” w 2017 r. i „Zima” w 2021 r.

Czytaj więcej

Sondaż: Co zrobiliby Polacy, gdyby Rosja zaatakowała?

Nowością jest zobowiązanie do tworzenia przez najważniejsze organy państwa zapasowych stanowisk kierowania na wypadek wojny. Prezydent Andrzej Duda chce wprowadzić nowe stany gotowości obronnej państwa: stan stałej gotowości obronnej państwa i stan pełnej gotowości obronnej państwa. Wojsko może zostać przemieszczone lub użyte w rejonie zagrożenia w przypadku: koncentracji obcych wojsk lub „niezidentyfikowanych uzbrojonych formacji” w rejonie granicy państwa w sile pozwalającej na przeprowadzenie bezpośredniego ataku; nieuprawnionego przekroczenia przez nie granicy; ostrzelania terytorium państwa. Wprowadza też zmiany w ustawie o obronie Ojczyzny, które pozwalają żołnierzom na użycie broni w czasie pokoju. Projekt wprowadza poważne zmiany systemu dowodzenia armią. Likwiduje Dowództwo Operacyjne i Dowództwo Generalne, a w to miejsce tworzy Dowództwo Sił Połączonych.

Wzmocnienie pozycji ośrodka prezydenckiego

Prezydent chce też wzmocnić swoją pozycję, a także BBN, które ma m.in. wskazywać rezerwowe stanowiska kierowania państwem, uczestniczyć w uzgadnianiu planu reagowania obronnego RP, mieć możliwość wglądu w dyrektywę obronną RP i zatrudniać speców od cyberbezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Polska armia tworzy kolejne jednostki do walki w cybeprzestrzeni

Zmiany proponowane przez prezydenta są ważne, biorąc pod uwagę zagrożenie na wschodzie, ale mogą spotkać się z oporem części posłów, bo np. prowadzenie nowych stanów zagrożenia państwa, może skutkować zmianą w Konstytucji.

Wojsko
Sondaż: Co zrobiliby Polacy, gdyby Rosja zaatakowała?
Wojsko
Marek Kozubal: Jak zbudować wielką armię, aby odstraszyć Rosję
Wojsko
Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki
Wojsko
Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia kulisy odwołania gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Tak, chodziło o miny
Wojsko
Żołnierz strzelał do cywilów w Mielniku. Jak reaguje wojsko