Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z kanadyjską CTV zadeklarował, że oprócz 14 czołgów Leopard 2, polska przekaże Ukrainie również 30 czołgów PT-91 Twardy. - Staramy się być przykładem. Polska wysłała 250 czołgów jako pierwszy kraj pół roku temu, i nawet więcej niż to. Obecnie jesteśmy gotowi wysłać 60 naszych zmodernizowanych czołgów, 30 z nich to PT-91. A oprócz tych czołgów 14 czołgów Leopard 2, posiadanych przez nas. (…) Rosjanie mają kilka tysięcy lub, jak niektórzy twierdzą, ponad 15 tys. czołgów w magazynach - mówił Morawiecki.
Mariusz Cielma, redaktor naczelny miesięcznika Nowa Technika Wojskowa uważa, że odtworzenie zdolności wojsk pancernych po przekazaniu Ukrainie kilkuset sztuk czołgów, potrwa kilka lat. Zaznacza jednak, że czołgi T-72 oraz T-91 w dużym stopniu znajdowały się teraz w jednostkach, które w czasie pokoju nie były rozwinięte, nie były w pełni skadrowane, funkcjonowały w okrojonym składzie. – Wiele z nich było traktowanych jako wozy pomocnicze w Wojsku Polskim – dodaje Mariusz Cielma.
Pomimo że do Polski trafiają już pierwsze amerykańskie czołgi Abrams oraz koreańskie K2, trzeba na nich przeszkolić żołnierzy. – Nie chodzi tylko o opanowanie techniczne czołgu, ale też taktyki działania – dodaje ekspert. Program szkolenia batalionu czołgów, czyli przygotowanie do walki takiej jednostki trwa tymczasem trzy lata.
Czytaj więcej
Nie można odmówić bohaterstwa żołnierzom ukraińskim, ale muszą mieć narzędzia do obrony - podkreślił Marcin Przydacz, szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, w rozmowie z Michałem Kolanko.