Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie koncesji dla Telewizji Republika i wPolsce 24. Co to oznacza?
Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, że przedmiotem postępowania jest decyzja przewodniczącego KRRiT wydana na podstawie uchwały Rady. Przedmiotem rozstrzygnięcia sądu jest decyzja o przyznaniu koncesji rozstrzygająca konkurs na miejsce na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej MUX-8. Ta decyzja bezpośrednio dotyczy KRRiT i postępowania administracyjnego, któremu zarzucono liczne uchybienia.
O jakie uchybienia chodzi?
W postępowaniu prowadzonym przez Radę nie oceniono należycie zebranych materiałów, przedstawionych opinii prawnych, a zwłaszcza opinii ekonomicznych. Ta ostatnia w przypadku jednego z nadawców była negatywna. Podnoszone przeze mnie wątpliwości były ignorowane, bo wystarczającym powodem dla udzielania koncesji była duża liczba głosów poparcia dla tych nadawców nadsyłanych do KRRiT przez sympatyków tych programów. W tej sytuacji nic dziwnego, że sąd uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez wnioskodawcę czyli Grupę MWE Networks i tym samym uchylił decyzję i de facto uchwałę, jako podjęte z naruszeniem prawa. Jest to natomiast decyzja nieprawomocna i z całą pewnością można oczekiwać, że Krajowa Rada się od tej decyzji odwoła. Ma na to 30 dni.
Czytaj więcej
W środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Tel...
A wtedy spawa trafi na NSA.
Tak i wówczas zobaczymy, jakie będzie rozstrzygnięcie sądu II instancji. Jestem przekonany, że aż do prawomocnego wyroku, orzeczenie WSA będzie przedstawiane jako realne zagrożenie dla funkcjonowania Telewizji Republika czy wPolsce 24, atak na wolność mediów itp. Jednak nie ma to wiele wspólnego z rzeczywistością. Procedura wygaszania koncesji jest długa i skomplikowana, muszą zostać spełnione określone przesłanki i na tym etapie można sobie wyobrazić wiele możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji. Wątpię, że na końcu tej drogi nastąpi odebranie koncesji.