Aktualizacja: 13.11.2024 03:41 Publikacja: 21.07.2022 03:00
Szef MON podjał decyzję o stworzeniu trzech nowych brygad WOT
Foto: WOT
Wojska Obrony Terytorialnej tworzą kolejne struktury. Na początku lipca działalność rozpoczął w Limanowej 114. Batalion Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład brygady małopolskiej.
Za utworzeniem w tym mieście obrony terytorialnej lobbowały władze samorządowe. Będzie to trzeci batalion w tym województwie (pierwsze dwa znajdują się w podkrakowskiej Rząsce i Oświęcimiu, w najbliższych miesiącach sformowany zostanie jeszcze w Tarnowie). Batalion w Limanowej ma być gotowy do działania w połowie 2023 roku. Teraz służy w nim ponad 150 żołnierzy. Żołnierze mają być szkoleni do działania w warunkach górskich m.in. we współpracy z GOPR, TOPR.
– Komunikujemy sprawy jasno: jeśli nas zaatakujecie, będziemy walczyć o każdy centymetr naszego terytorium – mówi generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
W rzece Pasłęka w Braniewie w warmińsko-mazurskim znaleziono zwłoki oficera Wojsk Obrony Terytorialnej – ustaliła „Rzeczpospolita”. Okoliczności jego śmierci wyjaśnia prokuratura w Olsztynie.
Polskie bataliony pancerne, zmechanizowane i zmotoryzowane dysponują imponującą liczbą 58 wozów bojowych każdy. Jak ta siła wypada na tle innych armii NATO i świata? Przyjrzyjmy się strukturze polskich batalionów i porównajmy je z jednostkami innych krajów.
Po przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO Morze Bałtyckie stało się niemal wewnętrznym akwenem sojuszu. Wiodącą rolę przejmują tu Niemcy.
Dane na temat przemieszczania się ludności, czy zagęszczenia mieszkańców, pomagają firmom i miastom podejmować odpowiednie decyzje.
Powstający w Polsce legion ukraiński powstaje w bólach. Na razie jest za mało ochotników, aby rozpocząć szkolenie.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
– Komunikujemy sprawy jasno: jeśli nas zaatakujecie, będziemy walczyć o każdy centymetr naszego terytorium – mówi generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Dlaczego spada liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią? Wojsko wdrożyło nowy sposób działania, a bariera staje się w większym stopniu nie do przebycia, bo pokonując ją, można wpaść w niebezpieczną pułapkę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Czy Antoni Macierewicz powinien odpowiedzieć karnie za działania tzw. podkomisji smoleńskiej? – o to zostali zapytani respondenci w najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W przyszłym roku około 230 tys. Polaków otrzyma wezwanie na kwalifikację wojskową. Potrwa ona od 3 lutego do 30 kwietnia. Obecność jest obowiązkowa. Wyjaśniamy, co grozi za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej.
Muzeum Historii Polski i miasto Warszawa organizują imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Zaplanowane zostały one na Trakcie Królewskim oraz na warszawskiej Cytadeli.
Żandarmeria Wojskowa przejęła ochronę konwojów z pomocą dla Ukrainy od policji i CBŚP – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
Zatrudnianie żołnierzy pełniących służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej i aktywnej rezerwy będzie od 12 listopada 2024 r. wiązało się dla pracodawcy z profitami w podatkach i lepszą sytuacją w przetargach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas