Nowa brygada WOT ma bronić Warszawy. To realizacja „oczekiwań mieszkańców stolicy”

Jesienią ruszy szkolenie w nowych brygadach WOT w Warszawie, Przemyślu oraz Chełmie. Trwa już nabór do tych jednostek.

Publikacja: 21.07.2022 03:00

Szef MON podjał decyzję o stworzeniu trzech nowych brygad WOT

Szef MON podjał decyzję o stworzeniu trzech nowych brygad WOT

Foto: WOT

Wojska Obrony Terytorialnej tworzą kolejne struktury. Na początku lipca działalność rozpoczął w Limanowej 114. Batalion Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład brygady małopolskiej.

Za utworzeniem w tym mieście obrony terytorialnej lobbowały władze samorządowe. Będzie to trzeci batalion w tym województwie (pierwsze dwa znajdują się w podkrakowskiej Rząsce i Oświęcimiu, w najbliższych miesiącach sformowany zostanie jeszcze w Tarnowie). Batalion w Limanowej ma być gotowy do działania w połowie 2023 roku. Teraz służy w nim ponad 150 żołnierzy. Żołnierze mają być szkoleni do działania w warunkach górskich m.in. we współpracy z GOPR, TOPR.

Czytaj więcej

Rezerwa aktywna to na razie fikcja, nie ma przepisów

Szef MON Mariusz Błaszczak podjął też decyzję o tworzeniu trzech nowych brygad WOT. Powstanie 18. Stołeczna Brygada OT (bataliony będą formowane w Rembertowie, na Ursynowie oraz w Borzęcinie w powiecie warszawskim zachodnim), formowana jest 19. Nadbużańska Brygada OT (w tym roku powstaną bataliony w Woli Uhruskiej i Chełmie, w 2023 w Hrubieszowie i Poturzynie, a w 2024 w Białej Podlaskiej) oraz 20. Przemyska (bataliony powstaną w Przemyślu w 2022 r., w Jarosławiu w 2023 oraz Sanoku – 2024). Proces formowania tych trzech jednostek zaplanowany jest do 2025 roku – przewiduje resort obrony. Do tego czasu w każdej z brygad powstaną: dowództwo i sztab, bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne pododdziały, m.in. logistyczne, dowodzenia, saperów oraz medyczny.

Jak powiedział podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, utworzenie brygady w Warszawie wynika z „oczekiwań mieszkańców stolicy”.

– Będzie to brygada wyspecjalizowana w obronie stolicy, w walce w terenie zurbanizowanym, obronie infrastruktury krytycznej – powiedział.

Szkolenie będzie obejmowało np. tzw. USAR, (ang. Urban Search And Rescue), czyli działania poszukiwawcze i ratownicze. Stołeczna brygada jest trzecią brygadą WOT na terenie Mazowsza. W październiku ruszy szkolenie podstawowe i wyrównawcze dla ochotników. Nabór do tych jednostek ruszył. Można zgłosić się do rekrutera WOT, lub Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego.

Czytaj więcej

Sondaż: Zdecydowana większość Polaków popiera bazę USA w Polsce

Jak przewiduje dowództwo WOT, brygady nadbużańska oraz przemyska będą pełniły podobne funkcje do przedwojennego Korpusu Ochrony Pogranicza. Ściśle będą współpracowały ze Strażą Graniczną.

Dotychczas w WOT stworzonych zostało piętnaście brygad OT. W formacji tej pełni służbę ponad 32 tys. żołnierzy, w tym ponad 28 tys. ochotników. W 2023 roku planowane jest stworzenie nowych batalionów m.in. w Tarnobrzegu, we Włocławku, w Częstochowie.

Rozpocznie się także tworzenie Jednostki Działań Niekonwencjonalnych Gryf. Ma ona przygotowywać „struktury potencjalnego oporu i prowadzeniu działań niekonwencjonalnych”. Szkolenie będzie się odbywało nie tylko z udziałem polskich komandosów, ale także wojsk specjalnych USA i Wielkiej Brytanii. Formacja ta planuje utworzenie Jednostki Działań Cybernetycznych.

Wojsko
Gen. Wiesław Kukuła: Kreml uważa nas za mentalnie nieprzygotowanych do walki
Wojsko
Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia kulisy odwołania gen. dyw. Artura Kępczyńskiego. Tak, chodziło o miny
Wojsko
Żołnierz strzelał do cywilów w Mielniku. Jak reaguje wojsko
Wojsko
Kazał inwigilować Sikorskiego. Wojsko pożegnało go na Powązkach orkiestrą dętą
Wojsko
Ofensywa szefa BBN. O wojnie hybrydowej Rosji na Bałtyku