Wojska Obrony Terytorialnej tworzą kolejne struktury. Na początku lipca działalność rozpoczął w Limanowej 114. Batalion Lekkiej Piechoty, który wchodzi w skład brygady małopolskiej.
Za utworzeniem w tym mieście obrony terytorialnej lobbowały władze samorządowe. Będzie to trzeci batalion w tym województwie (pierwsze dwa znajdują się w podkrakowskiej Rząsce i Oświęcimiu, w najbliższych miesiącach sformowany zostanie jeszcze w Tarnowie). Batalion w Limanowej ma być gotowy do działania w połowie 2023 roku. Teraz służy w nim ponad 150 żołnierzy. Żołnierze mają być szkoleni do działania w warunkach górskich m.in. we współpracy z GOPR, TOPR.
Czytaj więcej
Resort obrony nie stworzył bonusów dla osób, które chcą pełnić służbę w rezerwie aktywnej. Nie ma nawet odpowiednich przepisów – przyznają „Rz” rekruterzy zachęcający do służby w armii.
Szef MON Mariusz Błaszczak podjął też decyzję o tworzeniu trzech nowych brygad WOT. Powstanie 18. Stołeczna Brygada OT (bataliony będą formowane w Rembertowie, na Ursynowie oraz w Borzęcinie w powiecie warszawskim zachodnim), formowana jest 19. Nadbużańska Brygada OT (w tym roku powstaną bataliony w Woli Uhruskiej i Chełmie, w 2023 w Hrubieszowie i Poturzynie, a w 2024 w Białej Podlaskiej) oraz 20. Przemyska (bataliony powstaną w Przemyślu w 2022 r., w Jarosławiu w 2023 oraz Sanoku – 2024). Proces formowania tych trzech jednostek zaplanowany jest do 2025 roku – przewiduje resort obrony. Do tego czasu w każdej z brygad powstaną: dowództwo i sztab, bataliony lekkiej piechoty oraz samodzielne pododdziały, m.in. logistyczne, dowodzenia, saperów oraz medyczny.
Jak powiedział podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej gen. Wiesław Kukuła, dowódca WOT, utworzenie brygady w Warszawie wynika z „oczekiwań mieszkańców stolicy”.